• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 12, 2013

هیچ کشوری حق استرداد اسنودن را به آمریکا ندارد

Posted by UNITY4IRAN On 2:40 PM No comments

رئیس دفتر نمایندگی سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در روسیه با اشاره به حق اسنودن برای کسب پناهندگی و احتمال شکنجه وی در آمریکا گفت که هیچ کشوری حق استرداد وی را به آمریکا ندارد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اینترفاکس؛ سرگئی نیکیتین، رئیس دفتر عفو بین‌الملل در روسیه، اعلام کرد: "ادوارد اسنودن، تحلیلگر اطلاعاتی سابق سیا نباید تحت هیچ شرایطی به آمریکا مسترد گردد."
قرار است نیکیتین و دیگر فعالین حقوق بشر در سالن ترانزیت فرودگاه شرمتیوو در مسکو با اسنودن دیدار کنند.
نیکیتین گفت: "هیچ دولتی حق ندارد این فرد را به کشوری که ممکن است رفتاری خشن با وی داشته باشد مسترد کند. آمریکا کشوری است که در آن بروز رفتارهای خشن شامل اقدامات شکنجه مانند بسیار محتمل است."
وی افزود: "مقامات آمریکایی اسنودن را یک خائن می‌دانند و قبل از اینکه حکمی علیه وی صادر شود یک پیش‌داوری قطعی علیه او انجام داده‌اند."
مسؤول دفتر عفو بین‌الملل در روسیه در ادامه سخنان خود گفت: "اسنودن هیچگاه نباید مسترد شود. وی در هر کشوری که باشد تا زمانی درخواست پناهدگی‌اش در حال بررسی است نباید مسترد شود... اسنودن می‌تواند درخواست پناهندگی کند."
این در حالی است که ادوارد اسنودن در نامه‌ای به دیدبان حقوق بشر اعلام کرده که واشنگتن از پناهده شدن او جلوگیری می‌کند.
ونزوئلا،‌ نیکاراگوئه و بولیوی اعلام کرده‌اند که مایل هستند به اسنودن پناهندگی دهند اما مشخص نیست که آیا اسنودن می‌تواند بدون عبور از حریم هوایی آمریکا یا متحدین این کشور به آمریکای لاتین پرواز کند یا نه.
اسنودن در نامه خود نوشت: "درجه رفتار تهدیدآمیز بی‌سابقه است: در تاریخ موردی یافت نمی‌شود که در آن دولت‌ها توطئه‌ای چیده و هواپیمای رئیس‌جمهور یک کشور مستقل را به زمین می‌نشانند تا در آن به جستجوی یک پناهنده سیاسی بپردازند."
اسپانیا اعلام کرده که این کار را به درخواست آمریکا انجام داده است.

0 comments:

Post a Comment