• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 1, 2013

میدان تحریر بار دیگر به پا خاست

Posted by UNITY4IRAN On 9:29 AM No comments

رادیو فرانسه: طبق اعلام قبلی، در اولین سالروز تحلیف محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری مصر، تظاهرات مخالفان دولت، از صبح امروز یکشنبه در قاهره آغاز شد؛ در ساعات پایان روز، ده ها هزار نفر در میدان تحریر جمع شده بودند. مخالفان رییس جمهور مصر، از تظاهرات امروز به عنوان "انقلاب دوم" نام می‌برند. در مقابل، ریاست جمهوری مخالفان را به مذاکره دعوت کرد.
بر اساس گزارش منابع خبری، تاکنون ده ها هزار نفر در میدان تحریر قاهره تجمع کرده‌اند، جایی که مرکز اعتراضات علیه حکومت حسنی مبارک در سال 2011 بود.
این در حالی است که طرفداران آقای مرسی نیز برای حمایت از دولت اسلامگرای مصر بسیج شده‌اند و بیم آن می‌رود که میان این دو موج تازه‌ای از درگیری‌‌های خشونت‌بار صورت گیرد.
اما در حالی که تظاهرکنندگان میدان تحریر با کارت‌های قرمز و شعار «ارحل»، خواهان کنار رفتن محمد مرسی هستند، سخنگوی وی اعلام کرد: «گفتگو، تنها راه برای رسیدن به تفاهم است».
آقای ايهاب فهمي- سخنگوی ریاست جمهوری، به خبرنگاران گفت که محمد مرسی برای یک «گفتگوی ملی»، جدی و حقیقی، آمادگی دارد. او از تظاهرکنندگان خواست که طبیعت مسالمت‌آمیز جنبش را حفظ کنند.
شب گذشته، مخالفان، چندین راهپیمایی به سوی کاخ ریاست جمهوری مصر انجام دادند؛ در مقابل، اسلامگرایان حامی محمد مرسی نیز گفته‌اند که از اولین رییس جمهور غیرنظامی خود دفاع می‌کنند.
ارتش و پلیس مصر، به حالت آماده‌باش در آمده و از تأسیسات حیاتی این کشور از جمله کانال سوئز محافظت می‌کنند.
 امروز علاوه بر قاهره، چندین تظاهرات در دیگر شهرهای مصر از جمله اسکندریه و پرت سعید برگزار شد.
دولت‌های غربی اتباع خود در مصر را از هر گونه تردد غیرضروری در شهرهای مصر منع کرده‌اند.
محمد البرادعی- مدیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای و یکی از چهره‌های مهم اپوزیسیون مصر، دیشب از آقای مرسی خواست تا «حرف مردم را بشنود».
باراک اوباما- رییس جمهور آمریکا، نیز دیروز در جریان سفرش از آفریقای جنوبی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مصر از محمد مرسی خواست تا با مخالفانش گفت‌وگوی سازنده انجام دهد.
دیروز جنبش "تمرد" که با هدف کنار زدن رییس جمهور مصر از قدرت تأسیس شده و تظاهرات امروز را سازمان‌دهی می کند، اعلام کرد که برای درخواست خود مبنی بر کناره گیری محمد مرسی، ٢٢ میلیون امضا جمع آوری کرده است.
درگیری‌های مصر تاکنون ٨ کشته برجای گذاشته است.

0 comments:

Post a Comment