• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 22, 2013

خبرهای متناقض از وضعیت کوهنوردان گمشده ایرانی

Posted by UNITY4IRAN On 4:59 PM No comments

رادیو آلمان: سه کوهنورد ایرانی در مسیر بازگشت از یکی از قله‌های هیمالیای پاکستان ناپدید شدند. مسئولان محلی می‌گویند جستجوی آنها بدون موفقیت بوده و متوقف شده است. یک دیپلمات ایرانی در پاکستان گفته جستجو ادامه دارد.
بنا بر گزارش‌ها سه کوهنورد ایرانی (آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی) پس از فتح قله‌ ۸۰۴۷ متری "برودپیک" در بخش پاکستانی کوه‌های هیمالیا، در مسیر بازگشت به کمپ اصلی ناپدید شده‌اند.
روز دوشنبه (۳۱ تیر/ ۲۲ ژوئیه) مسئولان محلی با ارسال ایمیلی به باشگاه آرش که سه کوهنورد ایرانی عضو آن بوده‌اند اعلام کردند که جستجوی زمینی و هوایی مسیرهای احتمالی کوهنوردان بی‌نتیجه بوده و متوقف شده است.
یک دیپلمات سفارت ایران در پاکستان روز دوشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که فقط جست‌وجو از طریق هلی‌کوپتر متوقف شده، اما گروه تجسس در حال تصمیم‌گیری درباره این موضوع است تا هرچه زودتر به جمع‌بندی برسند.
توقف عملیات جستجو
منظور حسین، رئیس باشگاه کوهنوردی آلپن پاکستان نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه خبر بی‌نتیجه بودن و توقف جستجوها در روز یکشنبه را تایید کرده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، گروه تجسس در ایمیلی که به باشگاه آرش ارسال شده نوشت، "توماس لامل" راهنما و عضو ستاد امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی آلمان که در منطقه حضور دارد روز یک‌شنبه در دو پرواز با هلی‌کوپتر، مسیر صعود و فرود کوهنوردان را جستجو و عکس‌برداری کرده اما نشانه‌ای از گمشدگان به دست نیاورده است.
در این ایمیل با اشاره به بی‌نتیجه بودن جستجوی دو راهنمای کوهستان پاکستانی تصریح شده: «با کمال تاسف ما متقاعد شدیم که سه کوهنورد ایرانی حیات با ارزش خود را از دست داده اند.»
ظاهرا آخرین تماس آیدین بزرگی، که از طریق تلفن ماهواره‌ای گرفته شده، به شامگاه شنبه، ۲۹ تیر مربوط می‌شود. او از صبح پنج‌شنبه (۲۷ تیر) نیز در چند تماس با کمپ اصلی از وضعیت نامناسب گروه و نیازی فوری به کمک خبر داده است.
ناامیدی از زنده یافتن کوهنوردان
به گزارش ایسنا، پس از بررسی‌های بیشتر و با بدست آوردن GPS تلفن ماهواره‌ای و موقعیت کوهنوردان، مشخص شد که تیم، گردنه مابین قله اصلی و فرعی را با گردنه اصلی بین کمپ سوم و قله فرعی اشتباه گرفته و خود را در موقعیت خطرناکی قرار داده است.
آیدین بزرگی اندکی پس از ساعت ۸ شب پنجشنبه به وقت محلی با کمپ اصلی تماس گرفته و با اشاره به پاره شدن چادرشان، اوضاع پویا کیوان و مجتبی جراحی را وخیم توصیف کرده است. او هنگام این تماس در نزدیکی گذرگاهی در ارتفاع ۷۸۰۰ متری و در مسیری خلاف مسیر پیش‌بینی شده قرار داشته است.
در ایمیلی که برای باشگاه آرش ارسال شده تاکید می‌شود: «آقای توماس لامل به عنوان یک راهنمای حرفه‌ای کوهستان، به این نتیجه‌گیری رسید که تلاش‌های آتی برای زنده نگه داشتن کوهنوردان ایرانی گم شده بی‌فایده خواهد بود.»
فتح قله "برودپیک" در روز سه‌شنبه، ۲۵ تیر انجام شده و سه کوهنورد ایرانی قرار بوده همان‌روز و حداکثر روز چهارشنبه در راه فرود به یکی از کمپ‌های میانی برسند و برای این تاخیر طولانی مواد غذایی کافی و تجهیزات لازم را در اختیار نداشتند.
نامه‌ "تکان دهنده" یکی از کوهنوردان
آیدین بزرگی ساعت ۶ صبح پنج‌شنبه در تماسی با کمپ اصلی خواستار کمک فوری شده بود و در دو تماس بعدی در ساعت ۷ و ۱۰ صبح به وقت محلی وضعیت گروه را بحرانی خوانده است.
سایت خبری تابناک در گزارشی زیر عنوان "کوهنوردان ایرانی را خودمان در هیمالیا دفن کردیم؟!" از نامه‌ای خبر می‌دهد که ظاهرا آیدین بزرگی نوشته و از پرستو ابراهیمی، از زنان کوهنورد ایرانی، خواسته پس از صعودشان منتشر کند.
تابناک این نامه را متنی "تکان‌دهنده" خوانده که به نوشته‌ این سایت "شاید نشان دهد کوهنوردان ایرانی را با تنگ نظری‌هایمان مبنی بر اینکه این صعود به نام این جوانان ثبت نشود و عدم همراهی کافی در ارائه اطلاعات و تجربیات صعودهای پیشین و حتی شاید سنگ اندازی‌هایی، خودمان در هیمالیا دفن کرده‌ایم."
در این نامه مسئولان دولتی کوهنوردی ایران تلویحا متهم شده‌اند که راه را بر فعالیت کوهنوردان "غیرخودی" ناهموار می‌کنند: «می‌گویند شما را چه به این کار‌ها! نخبگان ما نتوانستند، شما که اصلا نخواهید توانست. می‌گویند راه‌تان را می‌بندیم، پایتان را می‌گیریم. می‌گویند هیمالیا مال ماست، صعودش هم مال ماست، افتخارش هم فقط مال ماست.»
«فضای ماتم‌زده و درمانده کوهنوردی ایران»
بزرگی در نامه‌ خود با پیش‌بینی فتح قله‌ "برودپیک" همیالیا "در فضای ماتم‌زده و درمانده کوهنوردی کشورمان" می‌نویسد که "این صعود برای شما کابوس است و این کابوس رویای ماست."
آیدین بزرگی در نامه‌ای که خطابش از جمله به متولیان رسمی کوهنوردی ایران است تاکید می‌کند که موفقیت او و تیم همراهش به رغم سنگ‌اندازی‌ها و کارشکنی‌ها به دست آمده و "نتیجه چند دهه کوهنوردی ماست که شما پایتان را بر گلویش گذاشتید، نمی‌گذارید بلند شود، نمی‌گذارید نفس بکشد. ولی ما از آن بالا پا بر گلوی شما خواهیم گذاشت."
هادی صابری، دبیر فدراسیون کوهنوردی ایران روز یکشنبه، ۳۰ تیر در مورد مفقود شدن یک هفته‌ای سه کوهنورد تیم آرش در هیمالیای پاکستان به خبرگزاری ایسنا گفت:آ«نها در قالب یک گروه مستقل صعود را انجام دادند و هیچ مجوزی از فدراسیون کوهنوردی به عنوان متولی کوهنوردی کشور نگرفته بودند.»
"برودپیک" یکی از ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر در جهان است که چهار قله‌ آن در شمال شرقی پاکستان قرار دارد. کوهنوردان ایرانی در سال ۲۰۰۹ نیز قصد فتح این قله را داشتند اما به دلیل مشکلات فراوان در ارتفاع ۶۸۰۰ متری مجبور به بازگشت شد.

0 comments:

Post a Comment