• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 28, 2013

دستور بازداشت تعدادی از رهبران اخوان‌المسلمین مصر

Posted by UNITY4IRAN On 2:37 PM No comments

منابع قضایی مصر از دستور بازداشت تعدادی از رهبران اخوان‌المسلمین به اتهام دست داشتن در درگیری‌های استان حلوان خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه مصری "الیوم السابع"، شریف مختار، رئیس دادستانی استان حلوان مصر دستور بازداشت تعدادی دیگر از اعضای ارشد جمعیت اخوان المسلمین را صادر کرد.
محمد بدیع، دبیرکل جمعیت اخوان المسلمین مصر، محمد البلتاجی و صفوت حجازی از جمله کسانی هستند که دستور بازداشت آنها به اتهام تشویق و تحریک آنها به قتل شهروندان مصری در درگیری های حامیان مرسی و ساکنان استان حلوان که 18 زخمی بر جای گذاشته بود، صادر شده است.
گفته می شود که طرفداران مرسی در این درگیری ها از سلاح و گلوله های جنگی استفاده کردند و در پی آن 18 نفر زخمی شدند که حال هشت نفر از آنها وخیم گزارش شده بود.
بنا به این گزارش، ساکنان حلوان دو نفر از طرفداران مرسی را در حالی که با خود سلاح حمل می کردند، شناسایی کردند.
این در حالی است که دادستانی مصر دو روز گذشته نیز طی حکمی، دستور بازداشت 15 روزه محمد مرسی را برای انجام تحقیقات درباره اتهامات وارده به وی از جمله همکاری با حماس برای انجام اقدامات خصمانه در مصر، جاسوسی، حمله نیروهای پلیس و فرار از زندان وادی النطرون را صادر کرده بود.
"حسن سمیر"، قاضی دادگاه استیناف قاهره پس از بازجویی و تفهیم اتهامات درخصوص جنایات مرتکب شده، مرسی را به 15 روز حبس محکوم کرد.
مرسی به لیستی از اتهامات از جمله همکاری با جنبش حماس برای انجام اقدامات خصمانه در کشور و جاسوسی برای این جنبش، و نیز حمله به تاسیسات و مراکز نیروهای پلیس، سربازان و ارتش متهم شده است.
مرسی همچنین متهم است به ساختمان زندان "وادی النطرون" حمله کرده و آنجا را به آتش کشیده است و شماری از زندانیان این زندان را فراری داده و خود نیز فرار کرده است.
برخی منابع خبری ساعاتی پس از صدور این حکم گزارش دادند که وی به زندان طره، جایی که حسنی مبارک در آن زندانی است، منتقل شد.
حمایت اوباما از دولت انتقالی مصر 
رئیس جمهور موقت مصر از دریافت یادداشتی ازطرف رئیس جمهور آمریکا خبر داد که در آن واشنگتن بر‌ ادامه کمک‌ها و حمایت خود از دولت ‌انتقالی تاکید کرده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا؛ عدلی منصور، رئیس جمهور دولت انتقالی مصر اعلام کرد یادداشتی از باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دریافت کرده است که در آن واشنگتن بر تعهد خود نسبت به ادامه کمک به مردم مصر در جهت اهداف دموکراتیک آنها تاکید کرده است.
اوباما تاکید کرده است واشنگتن همواره «یک شریک قدرتمند» برای مردم مصر باقی خواهد ماند. بنا به اظهارات عدلی منصور، اوباما در این یادداشت اعلام کرده است مردم مصر « شانس دوباره‌ای » به خیزش مردمی داده‌اند تا دولت انتقالی آن را دوباره به مسیر برگرداند.
یادداشت اوباما دیروز ساعاتی پس از درگیری های طرفدارن و مخالفان مرسی اعلام شد. به گفته مقامات رسمی در این درگیری ها دست کم 47 نفر کشته شدند، در حالی که برخی منابع از مرگ 200 تن  گزارش می دهند.
دولت آمریکا از به کار بردن واژه «کودتای نظامی» در توصیف تحولات مصر خودداری کرده است. قانون کودتای آمریکا به معنای این است که وقتی واشنگتن به وقوع کودتای نظامی در یک کشور اذعان کند، دیگر قادر نخواهد بود به ارتش این کشور که دولت خود را سرنگون کرده، کمک نظامی داشته باشد.
روز جمعه (4تیر) جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خاجه آمریکا اعلام کرد به نفع آمریکاست که کمک های خود به مصر را ادامه دهد.
۱۰ شبه‌نظامی در عملیات ارتش مصر در سینا کشته شدند 
رسانه دولتی مصر خبر داد در ۴۸ ساعت گذشته ۱۰ شبه‌نظامی در صحرای سینا توسط ارتش کشته شده و ۲۰ نفر دیگر دستگیر شده‌اند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی مصر (منا)؛ نیروهای امنیتی مصر 10 فرد مسلح "تروریست" را در عملیاتی در شبه‌جزیره سینا کشته و 20 نفر دیگر را دستگیر کرد.
یکی از منابع آگاه اعلام کرد: "عملیات‌های امنیتی که توسط نیروهای نظامی و پلیس در شمال صحرای سینا برای شکار تروریست‌های مسلح انجام گرفته ... منجر به مرگ 10 نفر از این عناصر تروریستی شده است."
از روز گذشته (شنبه) عملیات وسیعی علیه شبه‌نظامی‌های افراطی در شبه‌جزیره سینا آغاز شده است. در این عملیات با عنوان "طوفان صحراء" نیروی هوایی، دریایی و زمینی به مدت 48 ساعت به پاکسازی صحرای سینا می‌پردازند.
وضعیت امنیتی صحرای سینا پس از سرنگونی مرسی در 3 جولای به شدت رو به وخامت گذاشته است.
رهبران اخوان المسلمین اعلام کرده‌اند حملات شبه‌نظامی تنها در صورت بازگشت محمد مرسی بر مسند ریاست‌جمهوری اتمام خواهد یافت، اما این گروه علی‌رغم ادعاهای فوق هرگونه ارتباط با خشونت‌های این منطقه را رد می‌کند.

0 comments:

Post a Comment