• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 8, 2013

نشست ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه اوت

Posted by UNITY4IRAN On 6:17 PM No comments

رادیو آلمان: خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی در وین گزارش داده که مقامات ایران و نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه آینده میلادی در وین با یکدیگر ملاقات خواهند کرد.
دور جدید گفت‌وگوهای ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه اوت، ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد. این اولین دور مذاکرات بین ایران و آژانس پس از ریاست جمهوری حسن روحانی خواهد بود.
یک دیپلمات غربی در وین به خبرگزاری رویترز گفته که به اعتقاد او صرف برگزاری این نشست می‌تواند یک نشانه مثبت باشد هرچند هنوز هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.
نشست ماه اوت ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کوتاه زمانی قبل از نشست ماه سپتامبر اعضای آژانس خواهد بود که در آن یوکیو آمانو دبیرکل آژانس گزارش خود درباره ایران را قرائت خواهد کرد.
دور قبلی نشست ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مه در وین بود که بدون نتیجه پایان گرفت. کشورهای غربی امیدوارند با ریاست حسن روحانی بر قوه مجریه ایران، غرب بتواند بر سر برنامه اتمی این کشور با مقامات جمهوری اسلامی به توافق برسد.

حسن روحانی در سخنان خود پیش از انتخابات ریاست جمهوری و نیز در کنفرانس مطبوعاتی پس از آن قول داد که نسبت به احمدی‌نژاد رویکرد مثبت‌تری در قبال غرب داشته باشد.
با این حال مقامات کشورهای غربی نگران آن هستند که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که تصمیم‌گیری‌های کلان کشور با اوست، اجازه نرمش در برابر غرب را به رئیس جمهوری ندهد.
مديرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته اعلام کرده بود که همچنان متعهد به انجام گفت‌وگو با ايران است ولی ايران بايد درباره جنبه‌های احتمالا نظامی برنامه اتمی خود شفاف‌سازی بيشتری کند.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که با ادامه فعالیت هسته‌ای خود قصد دستیابی به فن‌آوری ساخت بمب اتمی را دارد. ایران اما همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید ادامه غنی‌سازی اورانیوم تنها برای تامین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر و نیز مصارف پزشکی است.

0 comments:

Post a Comment