• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 22, 2013

دیوان عدالت اداری، مصوبه دولت برای تسویه بدهی‌هایش را لغو کرد

Posted by UNITY4IRAN On 8:05 PM No comments

رادیو فرانسه: هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه بانک مرکزی در مورد درآمد 74 هزار میلیارد تومانی دولت برای تسویه بدهی‌هایش را لغو کرد. این درحالی است که محمود احمدی‌نژاد شب گذشته با اشاره به مصوبه این بانک بر تسویه کامل بدهی‌های دولت خود و دولت‌های قبلی تاکید کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر هیات عمومی دیوان عدالت اداری، امروز به اتفاق آرا و بدون رای منفی، مصوبه مجمع عمومی بانک مرکزی مبنی بر درآمد 74 هزار میلیارد تومانی از محل تغییر قیمت ارز را لغو کرد.
این درحالی است که در دیدار شب گذشته مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی با آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم اعلام کرد که دولت تمام بدهي خود را به بانک مرکزی تسويه و در واقع بدهی انباشته دولت‌های قبلی را نيز تسويه کرده است.
اشاره احمدی‌نژاد به مصوبه بانک مرکزی مبنی بر تغییر قیمت ارز مرجع برای تسویه بدهی‌های دولت به بانک‌ها بوده است.
اما احمد توکلی، نماینده مجلس گفته است که دیوان عدالت با تصویب ماده‌ای مقرر کرده است که از زمان تصویب این مصوبه بانک مرکزی، کسی حق اجرای آن را ندارد و مصوبه در واقع از همان تاریخ لغو شده است.
گفتنی است شانزدهم ماه جاری درپی شکایت‌های جداگانه سازمان بازرسی کل کشور و احمد توکلی، دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت، اجرای مصوبه ۷۴ هزار میلیاردی اخیر دولتی را متوقف کرد.
براساس مصوبه مذکور، مجمع عمومی نرخ دلار را ۲۵۰۰ تومان تعیین کرده و مابه التفاوت آن نسبت به ارز ۱۲۲۶ تومانی، یعنی ۱۲۷۴ تومان در هر دلار را در ۵۸ میلیارد دلار ارزی که دولت در سال ۱۳۹۱ به بانک مرکزی فروخته بود ضرب کرده و به عدد فرضی ۷۴ هزار میلیارد تومان رسید و سپس این عدد، طلب دولت از بانک مرکزی تقلی شده و با فهرستی از بدهی های دولت، شرکت های دولتی، سازمان هدفمندی یارانه ها و بانک های دولتی شامل بدهی دولت به میزان ۱۱۰ هزار میلیاردریال، بدهی سازمان هدفمندی یارانه ها به میزان ۵۷ هزار میلیارد ریال، بدهی شرکت بازرگانی دولتی به میزان ۵۳ هزار میلیارد ریال، بدهی شرکت پستیبانی امور دام به میزان ۳۱ هزار میلیارد ریال، بدهی شرکت های تابعه وزارت نفت، نیرو و سایر دستگاه¬های اجرایی به میزان ۶۵ هزار میلیارد ریال،بدهی بانک های دولتی به میزان ۳۸۰ هزار میلیارد ریال و ... تهاتر شد.
اما به گزارش خبرگزاری مهر با پیگیری برخی نمایندگان در مجلس، طرحی دوفوریتی برای لغو این مصوبه تهیه و بررسی شد که امروز همزمان با جلسه دیوان عدالت به تصویب نهایی رسید.
نمایندگان مجلس با تصویب جزئیات طرح نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود آن، مصوبه 74 هزار میلیاردی دولت برای تسویه بدهی‌های خود را ملغی اثر کرده و مقرر کردند درآمد حاصل از افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی صرفا به جبران زیان های ناشی از کاهش برابری های قانونی نرخ ارز اختصاص یابد.
از سویی آماری که محمود احمدی‌نژاد در جلسه شب گذشته با آیت الله خامنه‌ای ارائه کرده نیز موجب اعتراض برخی از مجلسیان شده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نسبت به آمار ارائه شده از سوی احمدی‌نژاد در جلسه شب گذشته انتقاد کرد و پیشنهاد داد مرجعی خارج از دولت، آمار ارائه شده را بررسی کرده و صحت و سقم آن را اعلام کند.
عباس رجایی در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس در تذکری گفت:" در این جلسه رئیس جمهور آمارهایی اعلام کرد که این آمار با برخی آمارهایی که به کمیسیون های مجلس شورای اسلامی داده شده و یا آمارهایی که به صورت‌های مختلف به دست نمایندگان رسیده، مغایرت دارد."

0 comments:

Post a Comment