• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 5, 2013

شمار جان باختگان در قاهره به ۱۷ تن رسید

Posted by UNITY4IRAN On 10:15 PM No comments

یورونیوز: تلویزیون دولتی مصر خبر از کشته شدن ۱۷ شهروند در سراسر این کشور و نیز مجروح شدن ۲۴۶ در درگیری های شهر قاهره و حومه خبر می دهد.
اخوان المسلمین به هواداران خود فرمان داده تا خود را از برابر دانشگاه قاهره در غرب شهر به میدان تحریر برسانند. در همین حال میدان تحریر با حضور گسترده مخالفان رو به رو است.
در حالی اسلامگرایان از دو نقطه شرق و غرب قاهره تلاش می کنند خود را به تحریر برسانند پلی که در شرق این میدان واقع است، توسط مخالفان مرسی مسدود شده است.
با ورود خودروهای زرهی ارتش به سوی شرق قاهره، تمامی هواداران اخوان المسلمین از اطراف ساختمان دولتی رادیو و تلویزیون پراکنده شدند. 
رهبر اخوان المسلمین آزاد است
محمد بدیع، رهبر جنبش اخوان المسلمین یک روز پس از انتشار خبر بازداشت شدنش، روز جمعه، در میان هوادارانش در نزدیکی مسجد «رابعه العدویه» قاهره، پایتخت مصر، حاضر شد و سخنرانی کرد.
آقای بدیع که از او بنام مرشد عام یا رهبر تام الاختیار اخوان المسلمین یاد می شود ضمن تکذیب خبر دستگیری اش خطاب به حامیانش که از حضور او به وجد آمده بودند گفت:« ما باید تا بازگرداندن رئیس جمهور مرسی به قدرت در میادین باقی بمانیم.» 
مجلس شورای مصر منحل شد
حامیان اخوان المسلمین پس از نماز جمعه در میدان رابعه العدویه تجمع کردند تا در روزی که آن را «جمعه خشم» نامیده اند علیه اقدام ارتش در سرنگونی دولت شعار بدهند.
شمار افراد حاضر در برابر باشگاه افسران که گفته می شود محمد مرسی در آنجا حبس شده است هزاران نفر تخمین زده شده است.
عدلی محمود منصور، رئیس دولت انتقالی، مجلس شورای مصر (مجلس علیا) را که اخوان المسلمین کنترل آن را در دست داشت منحل کرده است. رئیس سازمان اطلاعاتی مصر برکنار شد و فرد دیگری به جای او منصوب شده است.
شماری از این معترضان با پوشیدن کفن آمادگی خود را برای مرگ به نمایش گذاشتند.
محمد شیخ ابراهیم، گزارشگر یورونیوز از میدان تحریر قاهره می گوید: «اخوان المسلمین همچنان زیر بار اقدام ارتش در سرنگونی محمد مرسی نمی روند و خواهان بازگشت رئیس جمهوری خود به قدرت هستند. بعضی از معترضان مشخصا ارتش مصر را به عملیات مسلحانه تهدید کردند. اخوان المسلمین می گوید که عقب نمی نشیند و به مقاومت ادامه می دهد.»
میدان تحریر قاهره که محل تجمع مخالفان محمد مرسی بوده است، روز جمعه هم میزبان حامیان جنبش موسوم به «تمرد» بود.
شلیک گلوله به سوی اسلامگرایان در قاهره
در پی تظاهرات گسترده اسلامگرایان و هواداران جنبش اخوان المسلمین در قاهره سه تن به ضرب گلوله کشته و دست کم هشت تن دیگر نیز مجروح شدند.
کشته شدگان در برابر مقر گارد ویژه ریاست جمهوری و در تجمع هواداران محمد مُرسی، رئیس دولت پیشین حضور داشتند.
آقای مرسی پس از بازداشت توسط ارتش، در مقر گارد ویژه ریاست جمهوری نگهداری می شود.
از سویی دیگر سخنگوی ارتش شلیک گلوله به سوی معترضان را تکذیب کرده است.
همزمان در برابر کاخ ریاست جمهوری نیز برپایی تظاهرات سبب به خیابان بازگشتن خودروهای زرهی ارتش شد.
اخوان المسلمین علاوه بر برابر کاخ ریاست جمهوری و مقر گارد ویژه ریاست جمهوری در برابر دانشگاه قاهره هم به برپایی تجمع اقدام کرد.
علاوه بر قاهره، شهرهای سوئر، اسماعیلیه و العریش نیز شاهد برپایی تظاهرات مخالفانِ دخالتِ ارتش در برکناری آقای مرسی بود.

0 comments:

Post a Comment