• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 11, 2013

گزارشی از فشار دفتر خامنه ای و بخشی از اصولگرایان بر روحانی در انتخاب کابینه

Posted by UNITY4IRAN On 7:12 PM No comments

العربیه: کمتر از یک ماه مانده به ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب ایت کشور، در حال رایزنی برای تشکیل کابینه خود است.
روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، از حمایت هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و اصلاح طلبان برخوردار بود. اما گزارش های رسیده از ایران به ''العربیه.نت'' حاکی از آن است که فشارها بر روحانی در انتخاب کابینه از سوی دفتر آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و همچنین بخشی از اصولگرایان، آغاز شده و روز به روز شدت می یابد.
بنا بر این گزارش ها، آیت الله خامنه ای در دیداری که با حسن روحانی داشته، بر پنج وزارتخانه اطلاعات، کشور، امور خارجه، علوم تحقیقات و فناروی و فرهنگ و ارشاد اسلامی دست گذاشته و خواستار انتخاب این وزرا با مشورت او شده است.
از سویی، با تعیین علی یونسی، وزیر اطلاعات در دولت محمد خاتمی مخالفت کرده و توصیه کرده است که شفیعی، معاون کنونی وزارت اطلاعات در راس این وزارتخانه قرار گیرد.
بر پایه گزارش های رسیده به ''العربیه.نت'' محمد فروزنده، رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان که در دولت هاشمی رفسنجانی، وزیر دفاع بود، در تمام جلسات کمیسیون های انتخاب وزرا شرکت می کند. او می گوید که پست نمی خواهد اما در همه کمیسیون ها نظر می دهد. گفته می شود این حضور فروزنده به توصیه آیت الله خامنه ای صورت می گیرد که خواستار استفاده از نظرات او است.
محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هم از طرف علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در جلسات کمیسیون های انتخاب وزرا حضور دارد.
گزارش های رسیده به ''العربیه.نت'' حاکی از آن است که نهاوندیان در تلاش است محمد باقر نوبخت دبیر کل حزب اعتدال و توسعه و معاون اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجلس شورا و همچنین مسعود نیلی، استاد دانشگاه و اقتصاد دان ایرانی را از حلقه نزدیک به حسن روحانی حذف کند.
نهاوندیان به بهانه ای از سوی علی لاریجانی مامور شده است که در انتخاب وزرای کار، اقتصاد و رئیس بانک مرکزی مداخله کند.
از سوی دیگر برخی دیگر از فشارها باعث شده تا تیم رسانه ای همراه روحانی در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری حذف شده و افرادی با گرایش های محافظه کارانه جایگزین آنها شوند.

0 comments:

Post a Comment