• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 16, 2013

دادستان مصر پرونده محمد مرسی در خصوص فرار از زندان را به قاضی تحقیق ارجاع داد

Posted by UNITY4IRAN On 8:38 PM No comments

منابع قضایی مصر از ارجاع پرونده محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع این کشور در خصوص فرار وی از زندان "وادی النطرون" به قاضی تحقیق خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه اسکای نیوز، دادستان کل مصر امروز(سه شنبه) پرونده محمد مرسی در خصوص زندان "وادی النطرون" را قاضی تحقیق ارجاع داد.
دادگاه تجدید نظر استان اسماعیلیه مصر چندی پیش طی حکمی، محمد مرسی را به فرار از زندان "وادی النطرون" متهم کرد.
"خالد محجوب"، رئیس دادگاه اسماعیلیه گفت: جنبش حماس، حزب‌الله لبنان و جمعیت اخوان‌المسلمین مصر با استفاده از سلاح‌های سنگین ده‌ها زندانی مصری زندان "وادی النطرون" از جمله محمد مرسی را در سال 2011 همزمان با سرنگونی نظام حسنی مبارک فراری دادند.
سخنگوی حزب آزادی و عدالت مصر و عضو ارشد جمعیت اخوان المسلمین مصر در واکنش به صدور این حکم اعلام کرده بود که حکم صادره دادگاه تجدید نظر استان اسماعیلیه درباره مساله فرار زندانیان زندان "وادی النطرون" ظالمانه است.
علی عبدالله، سخنگوی جمعیت اخوان المسلمین در اسماعیلیه گفت: قاضی دادگاه اسماعیلیه اخوان المسلمین را به مشارکت در حمله به این زندان با استناد به اظهارات افسران سابق دوره حکومت حسنی مبارک متهم کرد.
پیش از این، محمد ابراهیم وزیر کشور مصر تاکید کرده بود که محمد‌ مرسی رییس جمهور مصر در تاریخ 27 ژانویه سال 2011 به همراه 33 تن دیگر در زندان نطرون زندانی بودند.
به گفته محمد ابراهیم هیچ سندی در زندان نطرون درباره زندانی بودن مرسی به‌ دست نیامده، و به نظر می‌رسد شخص یا اشخاصی در جریان حمله به زندان نطرون و فراری دادن این زندانیان اسناد مربوطه را معدوم کرده‌اند.
براساس اسناد موجود محمد ‌مرسی، رئیس جمهور مصر در جریان حوادث مربوط به انقلاب مصر به ‌دست نیروهای امنیتی دستگیر ومحاکمه شده و به زندان محکوم شده که این اسناد در دادگاهی درمصر در حال رسیدگی است. 
درگیریها در مصر ٧ کشته و بیش از ٢٦٠ زخمی برجای گذاشت
رادیو فرانسه: در درگیریهای دوشنبه شب گذشته میان حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر و نیروهای امنیتی این کشور ٧ تن کشته و بیش از ٢٦٠ تن دیگر زخمی شده اند.
منابع بیمارستانی در مصر گفته اند دو تن از قربانیان در مرکز قاهره و پنج تن دیگر در منطقه جیزه کشته شده اند.
درگیریهای شب گذشته که اولین درگیری خشونت بار در طول یک هفته اخیر در این کشور است درست هنگامی روی داده و که ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به مصر سفر کرده است.
بگزارش خبرگزاری رویترز، معاون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته با رهبران جدید مصر، عدلی منصور، رئیس جمهور و حازم الببلاوی، نخست وزیر موقت دیدار کرد.
معاون وزیر خارجه آمریکا در این دیدار گفت آمریکا در صدد تحمیل یک مدل آمریکایی بر مصر نیست و از هیچکدام از جوانب درگیر در این کشور حمایت نمی کند.
گفته میشود سفر معاون وزیرخارجه آمریکا با نارضایتی گروه سلفی نور از یکسو و جنبش تمرد از سوی دیگر مواجه شده و هردو گروه اعلام کرده اند که با ویلیام برنز دیدار نخواهند کرد.
جنبش تمرد در توضیح موضعگیری خود گفته آمریکا باید اول دولت جدید در قاهره را برسمیت بشناسد و از حمایت خود از گروه اخوان المسلمین نیز عذرخواهی کند.
گروه نور نیز آمریکا را به مداخله در امور داخلی مصر متهم دانسته است.
مخالفان محمد مرسی در تظاهرات دیروز ، ضدیت خود با آمریکا را با شعار « جادو گر، به خانه ات برگرد » روی یک تصویر بزرگ سفیر آمریکا در قاهره، به نمایش گذاشتند.
همزمان با این تحولات، نخست وزیر جدید مصر بخشی دیگری از اعضای کابینه موقت مصر را معرفی کرد.
در حالیکه محمد ابو شادی، بحیث وزیر تامین موادغذایی و انرژی تعیین شده است اشرف العربی، وزیر برنامه ریزی مصر در دولت محمد مرسی، در پست خود ابقا شده است.

0 comments:

Post a Comment