• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 14, 2013

دست‌کم ۲۳ کشته در پی انفجار بمب در محله‌های سنی‌نشین بغداد

Posted by UNITY4IRAN On 10:30 AM No comments

رادیو آلمان: موج خشونت در عراق فرو نمی‌نشیند. شامگاه شنبه (۱۳ ژوئيه / ۲۲ تیر) بر اثر انفجار دو بمب در نزدیکی مسجد سنی‌ها در بغداد، پایتخت عراق، دست کم ۲۳ نفر کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند.
به گفته مقام‌های پلیس عراق، یکی از دو انفجار توسط یک سوء‌قصدکننده انتحاری زمانی صورت گرفت که چندین تن از شهروندان سنی عراقی پس از مراسم افطار ماه رمضان برای ادای نماز در مسجد خالد بن ولید جمع شده بودند.
انفجار دیگر در خودرویی رخ داد که در آن بمب جاسازی شده بود. هنوز کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.
در مناطق دیگر عراق نیز درگیری‌های خشونت‌باری به وقوع پیوست که طی آن ۵ مامور پلیس جان خود را از دست دادند.
از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۳) تقریبا هر روز در عراق چندین نفر بر اثر انفجار بمب کشته و زخمی می‌شوند. تنها در ماه گذشته (ژوئن) ۷۶۱ نفر جان خود را از دست دادند. در ماه جاری (ژوئیه) تا کنون ۳۳۴ کشته شده‌اند.
از آغاز ماه رمضان در روز چهارشنبه گذشته (۱۰ ژوئيه / ۱۹ تیر) موج خشونت در عراق رو به افزایش بوده است. در جریان حمله‌ها و درگیری‌های متعدد در روز پنج‌شنبه (۱۱ ژوئيه / ۲۰ تیر) در شهرهای مختلف عراق در مجموع ۴۴ نفر کشته شدند.
روز جمعه (۱۲ ژوئيه / ۲۱ تیر) در انفجاری در یک چایخانه در شهر کرکوک دست‌کم ۳۸ تن کشته و ۲۵ نفر مجروح شدند.
این انفجار چند ساعت پس از آن رخ داد که یک بمب‌گذار انتحاری در شهر موصل به یک پست نگهبانی پلیس حمله برد. بر اثر این حمله ۴ مامور پلیس کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.
کارشناسان مسائل خاورمیانه دلیل افزایش خشونت و بمب‌گذاری‌ها در عراق را تنش‌های فزاینده میان گروه‌های شیعی، سنی و کرد می‌دانند.
احتمال داده می‌شود که بخش بزرگی از بمب‌گذاری‌ها توسط گروه‌های سنی‌ای صورت می‌گیرد که احساس می‌کنند از سوی اکثریت شیعی در عراق زیر فشار و مورد تبعیض هستند.

0 comments:

Post a Comment