• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 5, 2013

ارتش مصر به مخالفان اجازه برگزاری تظاهرات می‌دهد

Posted by UNITY4IRAN On 11:33 AM No comments

رادیو آلمان: ارتش مصر می‌گوید از تظاهرات هواداران محمد مرسی جلوگیری نخواهد کرد و حق آنان برای اعتراض را به رسمیت می‌شناسد. با این حال بازداشت اعضای اخوان‌المسلمین ادامه دارد. مرسی و تعدادی از دستیاران او نیز در بازداشت به سر می‌برند.
به نظر می‌رسد بحران مصر پس از کودتای ارتش علیه دولت محمد مرسی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده است. هوادارن اخوان المسلمین قصد دارند با برگزاری یک تظاهرات گسترده قدرت خود را به دولت موقت منصوب ارتش نشان دهند.
ارتش اما تضمین کرده است که اجازه خواهد داد تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان برگزار شود. فرماندهی ارتش در بیانیه‌ای تصریح کرد که قصد ندارد علیه هیچ جریان سیاسی وارد عمل شود و حق اعتراض را تا زمانی که امنیت ملی مصر را تهدید نکند به رسمیت می‌شناسد.

در این بیانیه با اشاره به حق آزادی بیان و اعتراض به عنوان یکی از دستاوردهای ''آنقلاب باشکوه'' سال ۲۰۱۱ تصریح شده است که تظاهرات صلح‌آمیز و آزادی بیان از حقوق تضمین شده همه شهروندان مصر است.
دعوت به تظاهرات سراسری
در بیانیه‌ای که اخوان المسلمین روز پنجشنبه پنجم ژوئیه (۱۳تیر) در یکی از مساجد حاشیه پایتخت مصر منتشر کرد، از مردم خواسته شده، روز جمعه پس از نماز عصر با برگزاری راهپیمایی این روز را به "جمعه نفی" تبدیل کنند.
محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر، پس از بیانیه ارتش در اولین اقدام در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که بیانیه ارتش یک کودتای نظامی است و به عنوان رئیس‌جمهور مصر از هوادارانش خواست به اعتراضات خود به صورت مسالمت‌آمیز ادامه دهند.
جهاد حداد، سخنگوی اخوان‌المسلمین نیز لحظاتی بعد در صفحه توییتر خود نوشت که مصر وارد یک دوره دیگر از ''کودتای نظامی'' شده است. یکی دیگر از اعضای اخوان المسلمین نیز از هواداران این حزب خواست که دست به ''مقاومت مسالمت آمیز در برابر کودتای ارتش'' بزنند.

از شروع ناآرامی‌های جدید چندین نفر در مصر کشته شده‌اند. منابع نزدیک به اخوان المسلمین می‌گویند که بیشتر کشته‌شدگان ار هواداران این حزب اسلام‌گرا هستند. در روزهای گذشته نیز مخالفان خشمگین دولت ده‌ها دفتر وابسته به اخوان المسلمین را آتش زدند و اموال آنها را غارت کردند.

ناظران سیاسی نگران‌اند که تقابل مخالفان و موافقان اخوان المسلمین، مصر را وارد دوره پایان ناپذیری از خشونت کند. برخی از هواداران تندرو اخوان از روز گذشته در فضای مجازی پیام‌هایی را منتشر کرده‌اند که اسلام‌گرایان را تشویق به مبارزه مسلحانه و ''جهاد علیه دولت کودتا'' می‌کنند.

گرچه تعداد موافقان این نظرات افراطی بسیار اندک برآورد می‌شود اما می‌تواند همچون ریختن بنزین بر روی آتش تحولات مصر عمل کند.

0 comments:

Post a Comment