• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 4, 2013

احمدی‌نژاد: ذخایر ارزی و طلای کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است

Posted by UNITY4IRAN On 2:18 PM No comments

رادیو آلمان: احمدی‌نژاد که بارها از "آوردن پول نفت" بر سفره مردم سخن گفته بود در این مصاحبه تصریح کرد: «من نگفتم پول می دهم یا اضافه می کنم تنها قولی که به مردم دادم این بود که تمام توان و وجود خود را برای تحقق این برنامه‌ها به کار می‌گیریم. هم خودم و هم دولت. این قولی بود که ما به مردم دادیم.»
احمدی‌نژاد مدعی شد که ذخایر ارزی کشور در تاریخ ایران بی نظیر است و دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد؛ وی گفت: «مجمع عمومی بانک مرکزی تمام بدهی های دولت را صفر کرده است».
وی پیرامون این موضوع که درآمد نفتی در دولت کنونی برابر درآمد نفتی در ۳۴ سال گذشته بوده است، گفت: «من هم به این افراد می گویم حقوق شما به اندازه حقوق کارمندان در ۱۰۰ سال گذشته است.»
احمدی‌نژاد درباره ذخیره طلا و ارز کشور گفت:«با اشاره به اینکه طلا یک کالای ثابت است که در اوایل دولت نهم هر انس آن ۲۹۰ دلار بود. ما زرنگی کردیم و چند صد تن طلا خریده و انبار کردیم.»
هدیه دولت احمدی‌نژاد به دولت روحانی
در حالی‌که بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی دلیل اصلی شکست اصول‌گرایان در انتخابات اخیر را نارضایتی عمومی از وضعیت معیشتی و اقتصادی کشور می‌دانند و تقریباَ اغلب مسئولان ایرانی از هر طیف سیاسی به شرایط نابهنجار اقتصادی اذعان دارند، احمدی‌نژاد مدعی شد: «حساب ذخیره ارزی هم اکنون نداریم و تبدیل به صندوق توسعه ملی شده است. مجموع ذخایر ما بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است البته با احتساب ذخایر طلا. سرمایه صندوق توسعه ملی نیز بالای ۵۰ میلیارد دلار است.»
رئیس دولت‌های نهم و دهم افزود: «این هدیه این دولت برای دولت های بعدی است برای اولین بار آمدیم بیش از ۲۰ درصد از درآمد را کنار گذاشتیم. همه دولت‌ها همه ۱۰۰ درصد درآمد نفت را خرج می‌کردند. جزئی آن وارد حساب ذخیره شده و وام داده شد.»
در حالی‌که نمایندگان مجلس تا کنون بارها از حجم بدهی‌های دولت در مجموع انتقاد کرده‌اند، احمدی‌نژاد گفت: «در این دولت بدهی‌های خارجی کشور، تعهدات خارجی، در اول این دولت ۴۱ میلیارد و۸۵۳ میلیون دلار بود که هم اکنون به ۱۴ میلیارد و ۳۷۴ میلیون دلار رسیده یعنی ۲۷ تا ۲۸ میلیارد دلار از تعهدات کشور را این دولت پاس کرده است.»
عدم مداخله در پرونده هسته‌ای
برنامه هسته‌ای یکی از موضوعات جنجال‌برانگیز در مناظره‌های نامزدهای ریاست جمهوری در دوره‌ی یازدهم بود. انتقادات روحانی، ولایتی، رضایی و حتی قالیباف به نتایج مذاکرات اتمی به سرپرستی جلیلی نشان داد که برخی از اصول‌گرایان نیز از روند این مذاکرات خشنود نیستند.
روحانی که در دوران خاتمی رئیس هیئت‌مذاکره کننده اتمی بود، جای خود را نخست به علی لاریجانی سپرد، اما با تحکیم موقعیت احمدی‌نژاد، وی از این سمت در مهر ماه ۸۶ کناره گذاشته شد و سعید جلیلی جای وی را گرفت. به‌رغم نزدیکی میان احمدی‌نژاد و خامنه‌ای در عرصه سیاست خارجی، عملاَ از سال ۸۸ به بعد همه امور هسته‌ای تحت نظرشورای عالی امنیت ملی و شخص خامنه‌ای قرار داشت.
احمدی‌نژاد درباره عدم دخالت خود در مذاکرات هسته‌ای گفت: «در داخل هم فشارها به دولت نهم و دهم واقعا خیلی سنگین بود، علاوه بر اینها تحریم‌های ناجوانمردانه یک سویه را داشتیم. بالاخره بحث‌های هسته‌ای را وارد نمی‌شوم اینکه چطور می‌شد حل شود و فرصت‌هایی را داشتیم یا نداشتیم اینها به کنار، من هم مدتی است که دخالتی در این قضیه ندارم اما بالاخره تحریم‌ها یک فضا درست کرد و شرایط سختی را ایجاد کرد.»

0 comments:

Post a Comment