• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, July 17, 2013

مذاکرات هسته‌ای در انتظار تیم مذاکره‌کننده جدید ایران

Posted by UNITY4IRAN On 7:26 PM No comments

رادیو فرانسه: از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه پنج به علاوه یک، منوط به شروع کار حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران و همچنین تعیین گروه مذاکره‌کننده جدید این کشور از سوی وی دانسته شد.
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، علی‌اكبر صالحی، وزیر امورخارجه این کشور، امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه آیا ۱+۵ برای ادامه مذاكرات نامه‌ای به ایران ارسال كرده، گفت: «در این باره نامه‌ای رد و بدل نشده است اما قطعا مذاكرات ادامه خواهد داشت.»
وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: «آقای روحانی باید مسوولیت را به عهده بگیرند و گروه مذاكره‌كننده را تعیین كنند.»
صالحی در پاسخ به این سوال كه آیا وی خودش جزو گروه مذاكره‌كننده خواهد بود یا نه، گفت: «با من صحبتی نشده است.»
دیروز سه‌شنبه، کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه پنج به علاوه یک در مذاکرات هسته ای با ایران، جمهوری اسلامی را به تعیین سریع گروه مذاکره کننده خود، برای از سرگیری مذاکرات فراخواند.
قرار است حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران کار خود را از روز دوازدهم مرداد، برابر سوم ماه اوت آغاز کند.
وی دو هفته مهلت دارد تا اعضای کابینه خود را برای رأی اعتماد به مجلس ایران معرفی کند و مجلس نیز در فرصتی ده روز به بررسی صلاحیت اعضای پیشنهادی دولت می‌پردازد.
سرپرست تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران، دبیر شورای امنیت ملی این کشور است که از سوی رییس جمهور انتخاب می شود.
انتخاب جانشین سعید جلیلی، که اکنون این مقام را در اختیار دارد، از فیلتر مجلس نمی گذرد اما با هماهنگی با رهبر جمهوری اسلامی که تعیین کننده اصلی سیاست خارجی و هسته ای جمهوری اسلامی ایران است، صورت می گیرد.
آقای روحانی که از او به عنوان فردی معتدل نام برده می شود، پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری گفت که این انتخابات راهی را به سوی توافق سازنده با جامعه جهانی در زمینه بحران هسته ای ایران باز کرد.
با این حال، وی در پاسخ به خبرنگار فرانس 24، دوران تعلیق غنی‌سازی اورانیوم را سپری شده دانست.

0 comments:

Post a Comment