• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 26, 2013

درگیری بین موافقان و مخالفان مرسی/پرواز بالگردها بر فراز التحریر

Posted by UNITY4IRAN On 1:10 PM No comments

منابع مصری از وقوع درگیری بین موافقان و مخالفان «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده مصر در منطقه الخلفاوی در شبرا خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، بین تعدادی از مردم منطقه الخلفاوی در شبرا با هواداران مرسی که از مقابل مسجد الفتح در حمایت از مرسی راهپیمایی کرده‌ بودند، درگیر شدند.
تعدادی از مصری‌ها نیز در تظاهرات میلیونی موسوم به «اعطای اختیارات به ارتش برای مقابله با تروریسم» به فرمان «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر، شرکت کرده‌اند.
تظاهرات‌کنندگان تصاویر مرسی را آتش زده و در حمایت از نیروهای مسلح و ارتش شعار سر می‌دادند که خشم هواداران مرسی را برانگیخت.
بر پایه این گزارش تعدادی از ساکنان این منطقه، از بالای پشت بام منازل به سمت هواداران مرسی کوکتل مولوتف پرتاب می‌کردند که در این میان تعدادی از ساکنان محل نیز مداخله کرده و مانع تشدید درگیری‌‌ها بین موافقان و مخالفان مرسی شدند.
از سوی دیگر بالگردهای ارتش مصر بر فراز میدان التحریر به پرواز درآمدند و در همین حال تظاهرات‌کنندگان در تظاهرات میلیونی «تروریسم نه» شعار می‌دادند: ارتش و ملت یکدست هستند.
جنبش تمرد: امیدواریم مرسی را هر چه زودتر و به صورت عادلانه محاکمه کنند 
موسس جنبش تمرد مصر اعلام کرد که این جنبش به محاکمه فوری و عادلانه «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده این کشور بر اساس قانون، امیدوار است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از پایگاه الیوم السابع، «محمود بدر» در اظهاراتی گفت که تظاهرات مردمی در روز 30 ژوئن، اعلام حاکمیت قانون و تاکید بر ضرورت بازخواست خطاکاران بود و ما دو روز پیش نیز در دیدار با ریاست جمهوری این موضوع را درخواست کردیم.
وی در واکنش به صدور حکم بازداشت 15 روزه علیه مرسی به اتهام جاسوسی برای حماس اظهار داشت: ما خواهان محاکمه فوری و عادلانه مرسی هستیم و امیدواریم که به زودی رهبران اخوان‌المسلمین که در تحریک برای خشونت در خیابان دست داشتند، دستگیر شوند و دستور دادستانی برای توقیف و احضار آنها صادر شود.
وی افزود: ما خواهان انتقال سریع مرسی به مکان مشخص هستیم تا خانواده‌اش با وی ملاقات کرده و از وی اطمینان حاصل کنند.
«حسن سمیر» قاضی دادگاه استیناف قاهره پس از بازجویی و تفهیم اتهامات درخصوص جنایات مرتکب شده، مرسی را به 15 روز حبس محکوم کرد.
مرسی به لیستی از اتهامات از جمله همکاری با جنبس حماس برای انجام اقدامات خصمانه در کشور و جاسوسی برای این جنبش، و نیز حمله به تاسیسات و مراکز نیروهای پلیس، سربازان و ارتش متهم شده است.
بازداشت مرسی به اتهام جاسوسی و فرار از زندان 
قاضی تحقیقات درباره پرونده «محمد مرسی» رئیس جمهوری مخلوع مصر، حکم ۱۵ روز حبس را برای مرسی به اتهام همکاری با جنبش حماس برای انجام اقدامات تخریبی، صادر کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «الیوم السابع»، «حسن سمیر» قاضی دادگاه استیناف قاهره پس از بازجویی و تفهیم اتهامات درخصوص جنایات مرتکب شده، مرسی را به 15 روز حبس محکوم کرد.
مرسی به لیستی از اتهامات از جمله همکاری با جنبس حماس برای انجام اقدامات خصمانه در کشور و جاسوسی برای این جنبش، و نیز حمله به تاسیسات و مراکز نیروهای پلیس، سربازان و ارتش متهم شده است.
مرسی همچنین متهم است به ساختمان زندان «وادی النطرون» حمله کرده و آنجا را به آتش کشیده است و شماری از زندانیان این زندان را فراری داده و خود نیز فرار کرده است.
رئیس جمهور مخلوع مصر همچنین متهم است با حمله به دفاتر این زندان، اسناد و مدارک آن را از بین برده و اقدام به قتل و ربودن عمدی تعدادی از زندانیان، افسران و سربازان این زندان کرده است.
قاضی تحقیق همچنین دادستان کل را مکلف کرده است تا از برخی شاهدان در چارچوب آیین دادرسی بازجویی بعمل آورد.
مشاور حسن سمیر تصریح کرد، رسانه های مصری بایستی ملزم به خودداری از نشر اطلاعاتی در زمینه این پرونده شده و برای حفظ روند محرمانه بودن این پرونده و سلامت امنیت ملی کشور، فقط به اخبار صادره از دادستانی بسنده کنند.

0 comments:

Post a Comment