• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, July 31, 2013

نه کشته و ۱۱ زخمی در انفجار دو مسجد در بغداد/چند خبر از خاورمیانه

Posted by UNITY4IRAN On 12:25 PM No comments

بمب‌گذاری در دو مسجد عراق منجر به کشته شدن دست‌کم ۹ نفر و زخمی شدن ۱۱ نفر دیگر شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پرس‌تی‌وی؛ منابع امنیتی و بیمارستانی عراق اعلام کردند دیروز (سه‌شنبه) وقوع انفجار در دو مسجد در شهر بغداد عراق منجر به کشته شدن دست‌کم 9 نفر و زخمی شدن 11 تن دیگر شد .
مقامات پلیس اعلام کردند یک بمب در زمان خروج نمازگزاران از مسجد اسدالله در حومه بغداد منفجر شد. طبق گزارشات منتشر شده در جریان این بمب‌گذاری 7 نفر کشته و 11 تن نیز زخمی شدند.
در یک بمب‌گذاری مشابه در روز گذشته نیز دو تن دیگر در نزدیکی یک مسجد در غرب بغداد جان خود را از دست دادند.
مقامات بیمارستانی تعداد کشته‌های این بمب‌گذاری را تایید کرده‌اند.
عراق از سال 2008 شاهد این نوع بمب‌گذاری‌ها بوده و نیروهای امنیتی هدف اصلی این بمب‌گذاری‌ها بوده اند.
در 30 جولای نیز افراد مسلح سه نیروی امنیتی عراق را در حمله به یک مقر ایست بازرسی در جنوب بغداد به قتل رساندند.
گروه القاعده نیز مسئولیت حملات روز دوشنبه در عراق را که منجر به کشته شدن 60 نفر شده بود بر عهده گرفت.
انفجار بمبی در نزدیکی یک واحد گشتی پلیس تونس 
بمبی ‌کنارجاده‌ای که یک گشتی گارد ملی تونس را در جنوب این کشور هدف قرار داد بود، منفجر شد اما هیچ گونه تلفات جانی یا مالی در پی نداشت.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک بمب کنار جاده‌ای در اوایل بامداد امروز(چهارشنبه) در نزدیکی منطقه مهدیه واقع در 30 کیلومتری پایتخت تونس منفجر شده است.
بر اساس این گزارش، این منطقه و جاده‌ای که انفجار در آن صورت گرفته به خاطر گشت‌های 24 ساعته گارد ملی تونس معروف است و بمب‌گذاران قصد هدف قرار دادن یک گشتی امنیتی را داشتند.
این بمب‌گذاری هیچ گونه تلفات مادی و یا جانی در پی نداشته است.
بمب‌گذاری امروز در حالی اتفاق می‌افتد که دولت تونس به علت کشته شدن 8 سرباز این کشور توسط شبه‌نظامیان در نزدیکی مرز الجزایر، سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.
سازمان‌های بین‌المللی خشونت پلیس مصر علیه هواداران مرسی را محکوم کردند 
سازمان‌های حقوقی بین‌المللی استفاده نیروهای امنیتی مصر از زور و خشونت علیه هواداران مرسی را محکوم کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الشروق، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که اقدام نیروهای امنیتی در استفاده از گلوله جنگی که هیچ توجیهی ندارد و نیز دیگر خشونت‌های افراطی نشان می‌دهد که نیاز مبرم به اصلاح دستگاه پلیس وجود دارد.
از سوی دیگر «ندیم حوری» معاون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت که تیراندازی‌های گسترده و اعلام رئیس جمهور موقت مصر برای تحمیل نظام با زور، نشان می‌دهد که نیروهای پلیس و برخی از سیاستمداران برای افزایش خشونت علیه هواداران مرسی آماده می‌شوند.
در همین راستا «کریم لاهیجی» رئیس فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر از مسئولان مصری خواست تا خشونت‌های حاضر در کشور را متوقف سازند و به حاکمیت قانون و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر پایبند باشند.
تاثیرات منفی اوضاع مصر بر فعالیت حمل و نقل هوایی 
منابع مصری از تاثیرات منفی اوضاع ناامن مصر و حوادث خشونت‌بار در این کشور بر فعالیت‌های حمل و نقل هوایی آن خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، لغو پروازها در فرودگاه قاهره امروز چهارشنبه نیز ادامه داشت و در همین رابطه پنج شرکت پروازهای خود از مصر به خارج و بالعکس را به دلیل عدم منفعت اقتصادی آن در سایه کاهش مسافران، لغو کردند.
برخی منابع مسئول در فرودگاه قاهره گفتند که فعالیت حمل‌و نقل هوایی و مسافرتی این فرودگاه به دلیل نابسامانی اوضاع گردشگری مصر با خطر بزرگی مواجه شده است زیرا تعداد مسافران هر پرواز به شدت کاهش یافته و در برخی موارد 55 درصد صندلی‌های هواپیما خالی است.
بر پایه این گزارش مسئولان فرودگاه ابلاغیه‌ای از پنج شرکت مبنی بر لغو پروازهای خود دریافت کرده‌اند که عبارتند از شرکت پروازهای اردنی از مصر به امان و بالعکس، پروازهای یمن، خاورمیانه، سودان و پرواز شماره 180 عربستان به شهر ینبع است و امروز تنها پرواز شماره 259 مغرب انجام شد که آن هم بیشتر صندلی‌های مسافران خالی بود.
مردم آمریکا خواستار تروریست خوانده شدن اخوان المسلمین شدند 
بیش از ۱۲۰ هزار شهروند آمریکایی خواستار درج نام جماعت اخوان المسلمین مصر در فهرست گروه های تروریستی آمریکا شدند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز؛ کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بیش از 124 هزار شهروند آمریکایی با مراجعه به وب سایت رسمی کاخ سفید خواستار گنجانده شدن نام جماعت اخوان المسلمین مصر در فهرست گروه های تروریستی آمریکا شدند.
گفتنی است کاخ سفید آمریکا به هر موضوعی که مورد توجه مردم باشد برای مدت یک ماه اجازه می دهد نظر سنجی در آن رابطه در پایگاه اینترنتی کاخ سفید باقی بماند و در صورتی که بعد از یک ماه بیش از 100 هزار رای بیاورد کاخ سفید خود را ملزم به ارجاع آن مساله برای رای گیری به کنگره آمریکا می کند.
به گفته مسئولان کاخ سفید و مقامات مسئول پایگاه اینترنتی کاخ سفید: هنوز برای مطرح ماندن موضوع درج نام جماعت اخوان المسلمین مصر در فهرست گروه های تروریستی آمریکایی چند روز دیگر زمان باقی مانده است اما تاکنون این نظر سنجی بیش از 124 هزار رای موافق به خود اختصاص داده است.
براساس سندی که برای همه پرسی و نظر سنجی عمومی از ملت آمریکا در این پایگاه نهاده شده است: جماعت اخوان المسلمین مصر نهادی معرفی شده است که دارای تاریخ بسیار سیاهی از تروریسم و خشونت در مصر است.
در این نظرسنجی مسئولان این پایگاه کاخ سفید به ملت آمریکا اطلاع داده اند: طی روزهای اخیر در بحران مصر این جماعت مرتکب جنایات بسیاری شده است و حتی از آمادگی هواداران خود برای آغاز دور جدید اقدامات خشونت بار تروریستی در مصر خبر داده است.

0 comments:

Post a Comment