منابع خبری روز یکشنبه 21-7-2013 گزارش دادند که کردهای مسلح سوریه در شمال این کشور، امیر "دولت اسلامی عراق و شام" گروه وابسته به القاعده را بازداشت کردند.
به گزارش العربیه به نقل از دیده بان حقوق بشر سوریه، پس از اینکه کردهای مسلح سوریه رهبر گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" را به همراه چند تن از اعضای دیگر این گروه در شهر "تل ابیض" واقع در حومه "الرقة" بازداشت کردند، عصر شنبه درگیری‌هایی میان افراد مسلح از تیپ جبهه کردها و اعضای وابسته به دولت اسلامی عراق و شام رخ داد.
در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است، امیر "دولت اسلامی عراق و شام " و دیگر اعضای  این گروه در حالی بازداشت شدند که در تلاش بودند در مدرسه ‌ای که مقر یکی از احزاب کرد در شهر تل ابیض بود، بمبگذاری کنند،  پس از آن درگیری‌های شدیدی میان طرفین رخ داد که این درگیری‌ها به برخی از مناطق دیگر این شهر نیز کشیده شد.
بر اساس این گزارش ساعتی پس از آغاز درگیری  گردان‌های مسلح کردهای سوریه  در این شهر و اطراف آن مستقر شدند.
دیده بان حقوق بشر همچنین از کشته شدن دو تن از اعضای دولت اسلامی عراق و شام و زخمی شدن تعدادی از طرفین  خبر داده است.

این رویدادهای چند روز پس از اینکه یگان‌هایی از کردهای سوریه، نیروهای جبهه النصرة و دولت اسلامی عراق و شام را از شهر استراتژیک راس العین واقع در استان حسکة بیرون کردند، اتفاق می افتد.

روز شنبه نیز کردهای مسلح در استان حسکة، گروهای تندرو وابسته به القاعده را از یک مرکز نظامی بیرون رانده و اسلحه آنها را مصادره کردند.

پس از عقب نشینی ارتش سوریه از مناطق کردنشین، کردهای این کشور با تشکیل کمیته های محلی زمام امور شهرهای خود را به دست گرفتند.