• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, July 20, 2013

ایرلاین‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند

Posted by UNITY4IRAN On 1:26 PM No comments

ایلنا: رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزایش هزینه‌های ایرلاین‌ها را سرسام آور و غیرقابل کنترل دانست.
عبدالرضا موسوی رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به عدم تخصیص ارز مرجع از سوی دولت به ایرلاین‌ها اظهار داشت: متاسفانه ارزی که قرار بود از سوی بانک مرکزی به ایرلاین‌ها تعلق بگیرد تا اسفند ماه سال گذشته ارائه نشد، بعد از آن هم تنها به چند شرکت این ارز تعلق گرفت و بیشتر شرکت‌ها ما‌ه‌ها مجبور بودند با ارز آزاد هزینه‌های خود را بپردازند.
وی ادامه داد: در حال حاضر هم دلار از 1226 تومان به 2450 تومان رسیده است که این رقم هزینه‌های هنگفتی را برای شرکت‌های هواپیمایی ایجاد کرده است، همچنین كه باز هم قرار بود دولت برای پرداخت سوخت به ایرلاین‌ها مساعدت كند كه تا این لحظه این امر محقق نشد.
موسوی با اشاره به بدهی ایرلاین‌ها به شرکت‌های فرودگاهی اظهار داشت: شرکت فرودگاهی بدون هماهنگی با ایرلاین‌ها آیین نامه اجرایی ماده 63 قانون وصول مطالبات دولتی را که در آن به تخفیف فرودگاه‌ها به شرکت‌های هواپیمایی داخلی تاکید می‌کرد حذف کردند و باعث شدند ضریب بدهی‌های شرکت های هواپیمایی چندین برابر شود.
وی ادامه داد: طبق جلسه‌ای که با وزیر راه و شهرسازی و رئیس شرکت فرودگاه‌های کشور در این زمینه داشتیم مشکلات عنوان و قرار شد که در این مورد مساعدت انجام شود، ضمن این‌كه فردا هم یك جلسه‌ای خواهیم داشت.
وی افزود: در گذشته پرداخت ایرلاین‌ها به شرکت‌های فرودگاهی به ریال پرداخت می‌شد و ضریب دلار برای نرخ خدمات فرودگاهی هم 23 درصد محاسبه می شد اما متاسفانه به دلیل حذف این آیین نامه اجرایی این ضریب دریافت ارز به 40 درصد افزایش پیدا کرد که باعث دو تا سه برابر شدن هزینه های ما شد.
موسوی خاطرنشان کرد: شرکت فرودگاه‌ها ادعا می کند ایرلاین‌ها بدهی‌های بالایی به آنها دارند ولی این قیمت‌ها با برآورد آنها است در صورتی که برای ما نه تنها افزایش درآمدی نبوده بلکه افزایش هزینه‌های سوخت از یك سو و افزایش بهای خدمات شرکت‌های فرودگاهی را از سوی دیگر داشتیم و مهمتر از آن هم ارزی که قرار بود از سوی دولت تامین شود، تامین نشد.
رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به افزایش نرخ شرکت فرودگاه‌ها افزود: شرکت فرودگاه‌ها 500 درصد افزایش قیمت داشته است این در حالی است که ما از مردم ریال دریافت می کنیم و باید به دلار هزینه‌های خود را بپردازیم.
وی اظهار امیدواری کرد: با مساعدتی که وزیر مربوطه و رئیس کل شرکت فرودگاه‌ها نشان داده است امیدواریم که این آیین‌نامه اصلاح شود، ضمن اینکه ما می خواهیم شرکت فرودگاه‌ها هم تامین شوند، ولی باز هم این رقم مبلغ واقعی نیست.
وی در پایان خاطرنشان کرد: افزایش هزینه‌ها باعث ازبین رفتن توان شرکت‌های هواپیمایی شده است و اگر همین طور پیش برود و دولت حمایتی از ما نکند بسیاری از ایرلاین‌ها ورشکست خواهند شد.

0 comments:

Post a Comment