• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 28, 2013

پیشرفت مذاکرات در باره تحقیق استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه

Posted by UNITY4IRAN On 4:36 PM No comments

رادیو فرانسه: سازمان ملل متحد و حکومت سوریه، روز شنبه، مذاکرات بین بازرسان شیمیایی سازمان ملل با مسئولین دولت سوریه را سازنده توصیف کردند. دیروز سازمان ملل متحد در یک بیانیه کوتاه از حصول توافقی بین سوریه و سازمان ملل در باره تحقیق درخصوص استفاده احتمالی سلاح‌های شیمیایی در سوریه خبر داد.
بازرسان شیمیایی سازمان ملل، که روز سه شنبه گذشته به دمشق وارد شدند با معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه ملاقات و گفتگو کردند.
در پی ملاقات "آکه سلستروم"- بازرس ارشد سازمان ملل در باره سلاح های شیمیایی، با ولید معلم- وزیر امور خارجه سوریه، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند که در آن اعلام گردیده است: «گفتگوهای عمیق و سازنده بین این دو منجر به توافقی شده است که اجازه پیشرفت در باره این پرونده را میدهد.»
پیش از اعزام نمایندگان شیمیایی سازمان ملل، بان کی مون- دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار دستیابی بازرسان به تمامی نقاطی در خاک سوریه گردیده بود که در آنجا حملات با سلاح های شیمیایی گزارش شده بود.
یاد آور می شویم که سازمان ملل متحد در 13 مورد، اطلاعات مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی در خاک سوریه را دریافت کرده است.
به رغم بازرسان سازمان ملل که منبطق بر نظرات دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق در تمامی نقاطی شده اند که استفاده سلاح های شیمیایی گزارش شده است، دمشق خواستار آن گردیده که بازرسان سازمان ملل منطقه "خان العسل" در استان حلب را مورد تحقیق و بررسی در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی قرار دهند.
روسیه و رژیم بشار اسد مدعی هستند که مخالفان در 19 ماه مارس گذشته در این منطقه از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند. کارشناسان روسی، دو هفته پیش منطقه "خان العسل" را مورد بازرسی قرار داده و مخالفان سوریه را به عنوان عاملان اصلی استفاده از سلاح شیمیایی- یک عامل شیمیایی موسوم به گاز "سارین"، دانسته اند.
درهمین حال، در گیری های نظامی بین نیروهای دولتی و مخالفان در 24 ساعت گذشته در حمص شدت گرفته است. خبرهای رسیده حکایت از پیشرفت چشمگیر نیروهای دولتی در محلات شهر حمص و عقب نشینی نیروهای مخالفان دارد.
نیروهای دولتی با پشتیبانی شبه نظامیان حزب الله، امروز کنترل قسمت‌های عمده ای از "خالدیه"- مقر مخالفان مسلح در مرکز شهر حمص، را در دست گرفتند.
آخرین گزارش‌ها حکایت دارد که در گیری‌ها در شهر حمص کماکان ادامه دارد و ارتش سوریه با کنترل کامل خالدیه، در نظر دارد تا راه‌های ارتباطی بین مخالفان را قطع کرده و شورشیان را در محلات حمص، این سومین شهر بزرگ سوریه و پایتخت انقلاب سوریه، به محاصره کامل خود درآورد.

0 comments:

Post a Comment