• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, July 20, 2013

زد وخورد شدید ماموران شهرداری تهران با مردم بر سر تخلیه اجباری خانه‌ها

Posted by UNITY4IRAN On 1:20 PM No comments

زد وخورد شدید ماموران شهرداری تهران با مردم بر سر تخلیه اجباری خانه‌های اطراف بزرگراه امام علی.
فرانس ۲۴ با انتشار خبری مدعی حمله “گازانبری” ماموران شهرداری تهران برای تخلیه اجباری خانه‌های اطراف بزرگراه امام علی شد.
به گزارش تیک، نامش را بزرگترین پروژه بزرگراهی پایتخت گذاشته اند که ۳۵ کیلومتر طول دارد و شمال به جنوب تهران را به یکدیگر وصل می کند اما به همان بلندا یکی از پرشکایت ترین پروژه های شهری است که هر روزه تعداد زیادی را به شهرداری و شورای شهر می کشاند تا اعتراضشان را مطرح کنند.
بنابر ادعای فرانس ۲۴، در آخرین مورد برخورد شدید میان ماموران شهرداری و ساکنان املاک داخل طرح در منطقه ۱۵، در روز ۲۵ تیر بیش از ۱۵ مامور شهرداری بر سر شهروندی ریختند که می خواست از تخریب بخشی از خانه پدری اش جلوگیری کند اما سهمش بازداشت و کلانتری شد.
در سال های قبل ۹ کیلومتر از این بزرگراه از بلوار ارتش تا مسیل باختر احداث شده بود. افتتاح کامل این بزرگراه که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم صورت گرفت همراه با تبلیغات بسیار صورت گرفت. طی این مراسم لاریجانی گفت: قالیباف دنبال رأی حلال هستند اینجا نیستند اما روحشان اینجا حاکم است.
تمام تصاویر، ویدئو ها، خبرها و گزارش ها حکایت از به اتمام رسیدن یک پروژه بزرگ داشت اما در آن سوی ظاهر زیبا و عکس های تبلیغاتی مدرن ، چهره زشتی قرار داشت و دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.
چهره ای از شکایت های مردمی و آزارهایی که بسیاری از ساکنان حاشیه بزرگراه با آن روبرو شدند. این بزرگراه از مناطق ۷، ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۲۰ تهران گذر می کند. در ابتدای شروع پروژه، شهرداری با ۷ هزار واحد مسکونی معارض روبرو بود که باید آنها را با توافق خریداری می کرد.
در روند تملک املاک اتفاق های مختلفی رخ داد. در دهه ۷۰ شمسی، وقتی خبر ایجاد چنین بزرگراهی در شهر پیچید، فرصت طلبان و انبوه سازان با شناسایی دقیق محل پروژه اقدام به خرید املاک اطراف آن با قیمت پایین کردند. ساختمان هایی که اغلب فرسوده بودند فروریختند و جای آنها ساختمان های سر به فلک کشیده قد کشیدند و یا برخی دلالان خانه های مشمول طرح را با قیمت پایین خریداری کردند و بعد با قیمت بسیار بالاتر به شهرداری فروختند.
سال ها از این ماجرا گذشت تا این که شهرداری تصمیم به نهایی کردن پروژه بزرگراهی گرفت و به کار تملک املاک سرعت بیشتری داد اما با همین سرعت شکایت ها هم بیشتر شد.

0 comments:

Post a Comment