• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 7, 2013

اسنودن: همۀ دستگاه‌های اطلاعاتی غربی با آمریکایی‌ها همکاری دارند

Posted by UNITY4IRAN On 2:11 PM No comments

رادیو فرانسه: ادوارد اسنودن، کارمند سابق دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که به دنبال افشاگری‌هایش، موقتاً در فرودگاه مسکو مانده و از چندین کشور تقاضای پناهندگی کرده، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی توضیح می‌دهد که همۀ دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دنیای غرب با آمریکا همکاری دارند. به گفتۀ او، سرویس‌های اطلاعاتی از جمله موظفند که رهبران سیاسی را از فشارهای افکار عمومی مصون نگاه دارند.
ادوارد اسنودن که از دو هفته پیش در بخش ترانزیت فرودگاه چرمتیوو* مسکو در انتظار پناهنده شدن به جایی است، در مصاحبه با نشریۀ آلمانی اشپیگل می‌گوید جاسوس‌های آژانس امنیت ملی آمریکا "دست در دست آلمانی‌ها و با همکاری اکثر کشورهای غربی فعالیت می‌کنند".
در گفتگوی اشپیگل که توسط یک مستندساز و یک کارشناس کشف رمز آمریکایی به نام ژاکوب آپل‌باوم انجام شده و در شمارۀ روز یکشنبۀ این نشریه انتشار یافته، اسنودن مثال می‌زند که آژانس امنیت آمریکا "ابزار تجزیه وتحلیل" اطلاعات را در اختیار همکاران آلمانی خود قرار می‌داد تا آنها بتوانند اطلاعاتی را که از خاورمیانه می‌آمد و از آلمان می‌گذشت، بررسی و تحلیل کنند.
اسنودن می‌گوید همکاری آژانس امنیت ملی آمریکا با سرویس‌های اطلاعاتی غربی طوری طراحی شده که رهبران سیاسی را از فشار افکار عمومی در امان نگاه دارد. به کلام دیگر، در صورتی که تجاوز دائمی مسئولان و رهبران سیاسی به عرصۀ زندگی خصوصی مردم رسوا شود و موجی از اعتراض افکار عمومی برخیزد، دستگاه‌های اطلاعاتی موظفند که از رهبران سیاسی محافظت کنند و آنان را از پیامدهای چنین فشارهایی مصون نگاه دارند.
افشاگری‌های ادوارد اسنودن در مورد شیوه‌های شنود غیرقانونی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا جنجالی جهانی ایجاد کرد اما در عین حال بسیاری از کارشناسان و مطلعان گفتند که این نوع شنود نه پدیده‌ای تازه و نه مختص آمریکا است. به عنوان مثال، روزنامۀ فرانسوی لوموند نوشت کهاداره کل اطلاعات خارجی فرانسه هم تمام تماس‌های تلفنی ایمیل‌ها، پیامک‌ها، و حتی جست‌وجوهای اینترنتی مردم را کنترل می‌کند.
این در حالی است که فرانسوا هولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، در مورد فعالیت‌های سرویس‌های آمریکایی طوری واکنش نشان داد که انگار برای نخستین بار از وجود آن مطلع می‌شود. او از آمریکا خواست که شنود غیرقانونی را در کشورهای دوست و متحد متوقف کند.
ادوارد اسنودن در حال حاضر از ٢١ کشور تقاضای پناهندگی کرده و در دومین فرودگاه بزرگ مسکو انتظار پاسخ را می‌کشد. او از سوی واشنگتن به جاسوسی متهم شده است.

0 comments:

Post a Comment