• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 14, 2013

رهبران تشکیلات «یئنی‌گاموح» در زندان مرکزی تبریز دست به اعتصاب غذایی زدند

Posted by UNITY4IRAN On 1:29 PM No comments

رهبران بازداشت شده تشکیلات "یئنی ‌گاموح" در آذربایجان ایران در اقدامی دسته جمعی در زندان تبریز دست به اعتصاب غذایی زده اند.
به گزارش العربیه فعالان سیاسی آذربایجان ایران به نقل از خانواده افراد بازداشت شده اعلام کردند که لطیف حسنی، محمود فضلی، آیت مهرعلی بیگو، بهبود قلیزاده و شهرام زادمهر، رهبران بازداشت شده تشکیلات "یئنی ‌گاموح" در زندان تبریز از روز یکشنبه 13 جولای 2013 به اعتصاب غذا اقدام کرده اند.

بنا به اظهارات خانواده های این افراد، دلیل اعتصاب غذای این افراد، اعتراض به حکم سنگین 45 سال حبس تعزیری در مورد این فعالین سیاسی آذربایجانی و عدم رسیدگی به اعتراض وکلای پرونده در دادگاه تجدید نظر بوده است.

رهبران بازداشت شده تشکیلات "یئنی‌ گاموح" پنجم ماه مه 2013 توسط قاضی باقرپور، رئیس شعبه‌ سوم دادگاه انقلاب تبریز، مجموعا به 45 سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

همچنین شعبه ششم دادگاه تجدید نظر انقلاب اسلامی تبریز به ریاست قاضی ایمانی روز 16 ژوئن گذشته بدون برگزاری جلسه مجدد دادرسی حکم دادگاه بدوی را تایید کرد.

گفته می شود که این سنگین ترین حکمی است که تاکنون فعالین مدنی سیاسی آذربایجانی به آن محکوم شده اند. اتهامات وارده تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه غیرقانونی عنوان شده است.

بر اساس برخی گزارش ها شورای مرکزی تشکیلات «یئنی ‌گاموح» از دی ماه سال 1391 توسط مامورین اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده و پس از چند ماه بازجویی‌های مکرر تحت فشارهای روحی و روانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز، همگی به زندان مرکزی تبریز منتقل شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اخیرا با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به حکم 9 سال حبس رهبران تشکیلات «یئنی‌گاموح» نگرانی خود را از افزایش سرکوب مخالفان، معترضان و کنشگران سیاسی، صنفی و اجتماعی و فعالین آذربایجان، اعلام کرده بود.

فعالان یئنی گاموح می گویند تشکیلات آنها در داخل ایران بدور از خشونت آمیز با سه شعار حقوق بشر، دموکراسی و حق تعیین سرنوشت برای "آذربایجان جنوبی" به صورت علنی فعالیت می کند.

0 comments:

Post a Comment