• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 18, 2013

احتمال تعطیلی پایتخت به دلیل گرمای هوا

Posted by UNITY4IRAN On 2:51 PM No comments

تب هوای تهران به ۴۲ درجه رسید. حضور در شهر در ساعات میانی روز طاقت فرسا شده است که شهروندان هر چقدر هم که شیشه ماشین را پایین بکشند و با سرعت زیاد برانند، باز هم از شدت گرما کم نشده و کولر ماشین هم افاقه نمی‌کند. این حکایت این روزهای مردم تهران است، مردمی‌که هنوز مرداد نیامده دارند گرم ترین روزهای سال را تجربه می‌کنند.
سایت عصر ایران به نقل از روزنامه قانون نوشت: کافی است در ساعات میانی روز فقط برای خریدن همین روزنامه ای که در دست دارید از خانه بیرون بروید تا متوجه شدت سنگینی و گرمای هوا بشوید. سازمان هواشناسی برای این روزهای تهران دمایی بین ۴۰ تا ۴۳ درجه را به عنوان گرم‌ترین روزهای سال پیش بینی می‌کند، حالا باید دید با این اوضاع آیا مثل چند سال گذشته شاهد تعطیلی خواهیم بود یا نه؟
افزایش مراجعه به اورژانس
گرمای هوا در تهران به حدی رسیده است که دکتر معصومی‌رئیس فوریت های پزشکی تهران به «قانون» می‌گوید: «گرمای هوای تهران نسبت به یکی، دو سال اخیر خیلی بیشتر شده است، تا جایی که آمار مراجعان به مرکز فوریت های پزشکی همراه با علائم گرمازدگی بسیار بیشتر شده، وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم که سال گذشته در همین روزها یک پنجم مراجعان فعلی به اورژانس با علائم گرمازدگی داشتیم، یعنی امسال نزدیک به ۲۵۰ نفر به اورژانس مراجعه کرده اند که مشکلشان گرمازدگی تشخیص داده شد در حالی که پارسال در همین روزها نزدیک ۴۰ به نفر مراجعه کننده داشتیم. 
او ادامه می‌دهد: «البته گرمای هوا مختص تهران نیست بلکه الگوی گرمای هوا در ایران در عین حال که افزایش داشته تغییر نیز کرده است یعنی ما امسال با افزایش دمای بی سابقه در استان‌های سرد سیری مانند همدان و کردستان بوده ایم. 
دکتر معصومی‌در ادامه می‌گوید: «این روزها بعضی از مردم با علائمی‌ مثل تهوع، استفراغ، اسهال، سر درد شدید و... به اورژانس پیش بیمارستانی مراجعه می‌کنند که در اغلب موارد دلیل این اختلالات گرمازدگی تشخیص داده می‌شود. البته اغلب این مشکلات حاد نیست و خوشبختانه این مراجعان با درمان سرپایی بهبود پیدا می‌کنند اما به هر حال باید علائم گرما زدگی را جدی گرفت و در صورت عدم بهبود با راهکار های خانگی حتما به اورژانس مراجعه کرد.»
تهران تعطیل می‌شود؟
تجربه گرمای هوای سال های گذشته در تهران نشان داده که دولت در مواقع افزایش دمای هوا، تعطیلی را راهکاری برای کمک به مردم می‌داند و آخرین بار نیز تابستان سال ۸۹ بود که تهرانی ها و برخی دیگر از شهرهای کشور، دو روز تعطیلی را به دلیل گرمای هوا تجربه کردند. از کاهش مصرف انرژی در سازمان‌ها گرفته تا جلوگیری از تشدید بیماری‌ها در مردم، همه و همه دلایلی است که دولت در تصمیم گیری برای تعطیلی تهران به دلیل گرما به کار می‌بندد. طبق مصوبه دولت، هنگامی‌که دمای هوا به بیش از ۴۵ درجه (درپایتخت) برسد، بررسی تعطیلی ادارات در دستور کار قرار می‌گیرد و اکنون نیز در روزهای اوج گرمای پایتخت، بار دیگر بحث تعطیلی بر سر زبان ها افتاده است. 
"محمدرضا محمودی" معاون عمرانی استاندار تهران در خصوص احتمال تعطیلی شهر تهران به دلیل گرمای بیش از حد هوا به "قانون" می‌گوید: در خصوص تعطیلی به دلیل گرمای هوا، استانداری به گزارش های رسمی‌دانشگاه علوم پزشکی در خصوص خطرات گرمای هوا برای سلامت شهروندان استناد می‌کند که تاکنون گزارشی در این خصوص اعلام نشده است.
وی با بیان اینکه درجه هوا ملاکی برای تعطیلی نیست و تنها گزارش های دستگاه‌های ذی ربط همچون دانشگاه علوم پزشکی یا اورژانس مورد استناد است تاکید می‌کند: تا این لحظه گزارشی از سوی این دستگاه‌ها صادر نشده است و در صورتی که گزارشی در خصوص خطرات گرمای هوا بر سلامت مردم برسد، استانداری تشکیل جلسه داده و در خصوص تعطیلی تصمیم گیری می‌کند.
چه کار کنیم که گرما زده نشویم؟
دکتر ایمانی می‌گوید: «تا حد ممکن از حضور در هوای آزاد پرهیز کنید، اگر کاری در بیرون از خانه یا محل کار دارید تا حد ممکن آن را صبح زود انجام بدهید، از پیاده روی خود داری کنید و سعی کنید بیشتر در اماکنی بایستید که سقفی برای محافظت از آفتاب داشته باشد زیرا گرمازدگی از سر شدید تر و با عوارض بیشتر خواهد بود. 
این متخصص داخلی می‌گوید: «به محض احساس علائم گرمازدگی برای مقابله با آن اقدام کنید، بی هوشی یا عوارض شدید مغزی در انتظار کسانی است که نسبت به گرمازدگی بی‌اعتنا هستند بنابراین به محض احساس تهوع یا سرگیجه سعی کنید خودتان را خنک کنید.
اگر امکاناتی برای استفاده از آب سرد دارید این کار را بکنید، نواحی‌اي مثل سر، گردن، شکم و پاها را با آب خنک کنید. در صورت امکان دراز بکشید و پاهایتان را به سمت بالا قرار دهید با این کار به جریان خون بدن که در اثر گرما دچار اختلال شده کمک می‌کنید. اگر این کارها بهبودی در حالتان ایجاد نکرد حتمابه نزدیک ترین اورژانس محل زندگی‌تان مراجعه کنید.
او ادامه می‌دهد: «افراد روزه‌دار توجه کنند که در صورت احساس علائم گرما زدگی بر روزه خود پافشاری نکنند و اگر با کارهای خنک کننده بهبود پیدا نکردند خوردن مایعات خنک را شروع کنند. 
دکتر ایمانی تاکید می‌کند: « ضمنا در این روزها حواستان به بچه هم باشد آنها به شدت در مقابل گرما آسیب پذیر هستند، اسهال و استفراغ آنها را جدی بگیرید چون هرسال مواردی از فوت یا بی هوشی کودکان بر اثر اسهال گزارش می‌شود.

0 comments:

Post a Comment