• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 23, 2013

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و مصر در خصوص تحولات قاهره

Posted by UNITY4IRAN On 12:04 PM No comments

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز اطمینان از اینکه ملت مصر با هوشیاری و درایت سیاسی خود به سلامت از این بحران عبور خواهد کرد، گفت: مصر دارای جایگاه مهمی در منطقه است.
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای مصری خود، مسائل مورد علاقه دو طرف را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.
صالحی در این گفت‌وگوی تلفنی با ابراز اطمینان از اینکه ملت مصر با هوشیاری و درایت سیاسی خود به سلامت از این بحران عبور خواهد کرد، گفت: مصر دارای جایگاه مهمی در منطقه است و امیدواریم همه طرف‌ها و نخبگان سیاسی بتوانند با همدلی در راستای تقویت انسجام و وحدت ملی کشور گام بردارند.
وزیر خارجه کشورمان همچنین اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند هرچه زودتر مسائل محوری منطقه از جمله فلسطین و راهکار سیاسی بحران سوریه را مورد توجه و گفت‌وگوی بیشتر قرار دهند.
«نبیل فهمی» وزیر خارجه مصر نیز با ابراز خرسندی از گفت‌وگوهای انجام شده در این تماس تلفنی، تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر در فرصتی مناسب در خصوص مسائل مورد علاقه و تحولات مهم منطقه‌ای تبادل نظر کنیم.
دستگیری۲۰ مهاجم به میدان التحریر و کشف مقادیری سلاح از آنها 
منابع وابسته به وزارت کشور مصر با اشاره به آرامش کنونی در میدان التحریر از دستگیری بیست نفر و کشف مقادیری سلاح و مهمات از آنها خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الاهرام، عبدالفتاح عثمان مسئول اطلاع رسانی وزارت کشور مصر گفت: اوضاع در میدان التحریر در حال حاضر آرام است.
وی افزود: هنگامی که راهپیمایی طرفداران مرسی به سوی سفارت آمریکا و میدان سیمون بولیوار به میدان التحریر نزدیک شد برخی افراد به سوی حاضران در میدان التحریر آتش گشودند.
عثمان بیان کرد: نیروهای امنیتی به تعقیب تیراندازی کنندگان پرداختند و ضمن دستگیری بیست نفر مقادیری گلوله و سلاح مختلف از آنها کشف کردند. تحقیقات از این افراد ادامه دارد.
از سوی دیگر منابع مصری از کشته شدن دو نفر در درگیری های امروز قاهره خبر دادند.
این درحالی است که ارتش سوم مصر در استان سوئز با صدور بیانیه ای از فلسطینی ها و سوری های مقیم این کشور خواست که از دخالت در امور داخلی مصر پرهیز کنند زیرا به شدت مورد بازخواست قرار می گیرند.
وی ضمن هشدار به فتنه افکنان در سوئز بیان کرد: واکنش قاطع و کوبنده ای به متجاوزان در راستای حمایت از جان افراد بی گناه انجام خواهد شد.
در این بیانیه ضمن درخواست برای آشتی ملی اعلام شد: عقربه های ساعت به عقب باز نمی گردد و همه باید برای حفظ امنیت در کشور تلاش کنند.

0 comments:

Post a Comment