• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 18, 2013

سینماگران تجمع‌کننده: به شمقدری اعتماد نداریم

Posted by UNITY4IRAN On 11:23 AM No comments

ایلنا: تجمع معترضین به تعطیلی خانه سینما از صبح امروز(27 تیرماه)در مقابل خانه سینما آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، جمع کثیری که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر می‌شدند از صنوف مختلف سینمایی آرام آرام و از ساعت ۸ صبح امروز درمقابل خانه سینما و در اعتراض به پلمپ خانه سینما توسط وزارت ارشاد جمع شده‌اند.
محمدمهدی عسگرپور در این تجمع با اشاره به وضعیت امروز خانه سینما گفت: من از همه شما که امروز اینجا آمده‌اید تشکر می‌کنم و قرار است آرامش خود را حفظ کنیم. برای پلمپ این خانه بیش از ۵ ساعت آن‌ها وقت صرف کردند اما همه ما می‌دانیم پلمپ این خانه غیرقانونی بوده است. آقایان پرویز پرستویی و فرهاد توحیدی برای مذاکره به ارشاد رفته‌اند. باید بشنویم و ببنیم نتیجه مذاکرات آن‌ها چه شده است.
عسگرپور ادامه داد: آنچه که امروز من می‌گویم به معنای خداحافظی و یا اینکه به نتیجه رسیده‌ایم نیست بلکه من وضعیت موجود را توضیح می‌دهم.
وی ادامه داد: در اساسنامه خانه سینما ما بندی داریم مبنی براینکه درصورت انحلال خانه سینما اموال آن به وزارت ارشاد تعلق می‌گیرد وزارت ارشاد دستور انحلال را با توجه به بندی که مربوط به خانه سینما نمی‌شد؛ داد و آن بند فقط درباره انحلال آموزشگاه‌های سینمایی صدق می‌کند. بعداز آن ما به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم و بعداز ۵ ماه دستور لغو را گرفتیم البته بعد از مدتی ارشاد دوباره دستور تعطیلی خانه سینما را داد که ما آن را پیگیری کردیم و باید‌‌ همان مسیر را طی کنیم اما ماهیت انحلال با تعطیلی متفاوت است.
عسگرپور با اشاره به پلمپ خانه سینما گفت: باید متذکر شوم این ساختمان متعلق به خانه سینما نیست و تنها سرقفلی آن مربوط به خانه سینما است. اگر آن‌ها علاقه‌ی گرفتن میز و صندلی را دارند بیایند که ما تقدیم آن‌ها کنیم. اگر این کار آن‌ها راه قانونی داشت بیشتر از این‌ها جلو می‌آمدند.
وی ادامه داد: آن‌ها با اکروبات بازی شبانه وارد خانه سینما شدند و وسایلی را از اینجا خارج کردند که ما از طریق وکیل شکایت کردیم. آن‌ها اعلام کردند می‌خواهند خانه جدیدی به نام خانه کارآفرین تاسیس کنند و گفتند که خانه سینما به تاریخ پیوست اما امروز دوباره می‌خواهند خانه سینما را باز کنند و حتی مجمع عمومی هم تشکیل داده‌اند و برخی همکاران ما نیز مشارکت کردند در حالی که هیچ وقت چنین مجمع قانونی نیست.
وی ادامه دا: این مجمع زمانی که بخواهد تشکیل شود باید ۱۵ روز قبل از برگزاری اعلام شود اما این آقایان مجمع عمومی را با کمیته شورای اصناف تشکیل دادند که تعدادی از این اصناف از اصناف خود ما هم بودند. آن‌ها به همه اصناف گفتند نمایندگان خود را معرفی کنند جالب آنکه در یکی از صنف‌ها به دلیل تکمیل شدن گفتند که نماینده آن صنف به صنف دیگری برود.
عسگرپور ادامه داد: این‌ها دائم دم از قانونی می‌زنند و از ما رفتار قانونی می‌خواهند اما اگر به سر تا پای آن‌ها نگاه کنیم هیچ رفتار قانونی نمی‌بینیم نکته دیگر آن در مورد ثبت قانونی صنف‌ها بود غافل از اینکه آن‌ها می‌خواستند ثبت صنف‌ها به عنوان انجمن فرهنگی باشد زیرا ارشاد نمی‌تواند مجوز ثبت صنف بدهد. این کار آن‌ها درست مانند کسی است که رانندگی بلد نیست و به او بگوید تراکتور بران. این مثال را زدم زیرا آن‌ها در طی این مدت با ما با زبان کشاورزی صحبت می‌کردند.
عسگرپور افزود: همه ما دوست داریم رفتارمان قانونی باشد اما کسی که رفتارش غیرقانونی است نمی‌تواند با ما حرفی از قانون بزند. آن‌ها می‌خواهند خانه سینما را تبدیل به انجمن فرهنگی کنند و بهانه خود را اصلاح اساسنامه قرار داده‌اند.
وی ادامه داد: ‌اینجا خانه ما است و ما می‌توانستیم امروز خودمان وارد اینجا شویم اما به احترام ماموران نیروی انتظامی که در این سال‌ها بر فعالیت فرهنگی کمک کرده‌اند؛ احترام می‌گذاریم.
بعد از سخنان عسگرپور؛ پرویز پرستویی طی سخنانی گفت: من دیشب از ۱۲ نیمه شب تا ۲ بامداد با آقای شمقدری صحبت کردم و احساس شخصی خودم را گفتم و قرار شده بود که هیچ فردی از هیات مدیره خانه سینمای شماره ۲ نیاید و از ما خواستند که ما به محل خانه شماره ۲ برویم و در آنجا بین جمال خندان کوچکی و بهزاد ابتهاج مذاکره و صحبت شود و همچنین مجمع عمومی خانه سینما شماره ۲ ملغی شود و مجمع عمومی ۶ مرداد یا در زمان خود و یا زود‌تر برگزار شود.
وی ادامه داد: ‌امروز دوباره ما به ارشاد رفتیم و با آقای شمقدری صحبت کردیم و ایشان گفت که من از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کنم که خانه سینما تا زمانی که وضعیت مشخص نشده؛ باز نشود.
حسن برزیده بعد از سخنان پرستویی گفت: آقای شمقدری ۸ سال با سینما هر کاری که می‌خواست کرد اما ما دیگر حرف آن‌ها را قبول نمی‌کنیم.
در ادامه پرستویی مصاحبه شمقدری با یکی از خبرگزاری‌ها را خواند که در آن شمقدری اعلام کرده بود باید دو طرف مذاکره کنند و مجمع عمومی با حضور صنوف قانونی برگزار شود.
حاضران در تجمع این صحبت شمقدری را قبول نکردند و از آنجا که مطمئن بودند وی به تعهدات خود پایبند نخواهد بود و این حرف‌ها تکرار حرف‌های گذشته است، حاضر به ترک محل خانه سینما نشدند ضمن آنکه به مرور به تعداد سینماگران نیز درحال اضافه شدن است.
در این تجمع جمع زیادی از هنرمندان حضور داشتند که اسامی بعض از آن‌ها به این شرح است:
داریوش اسدزاده، رضا درمیشیان، علی دهکردی، رویا تیموریان، مجید برزگر، مازیار میری، همایون اسعدیان، همایون ارشادی، مسعود رایگان، رضا کیانیان، رخشان بنی اعتماد، سروش صحت، رهبر قنبری، رسول صدرعاملی، پارسا پیروزفر، مهدی فخیم‌زاده، بیژن امکانیان، عزیزاله حمیدنژاد، پیمان قاسم خانی، ستاره اسکندری، علیرضا داوودنژاد، رضا داوود‌نژاد، داریوش فرهنگ، کمال تبریزی، هانیه توسلی، شهرام مکری، غلامرضا موسوی، فاطمه گودرزی، پرویز پورحسینی، سامان مقدم، عزیز ساعتی، آتیلا پسیانی، منوچهر محمدی، بهروز شعیبی، محسن هاشمی، ابراهیم شیوانی، محمد سریر، جعفر صانعی مقدم، منوچهر شاهسواری، حسین ورزیده و جمع زیادی از هنرمندان حضور داشتند.
این تجمع همچنان ادامه دارد و گزارش تکمیلی متعاقبا ارسال می‌گردد.

تجمع مجدد سینماگران در جلو خانه سینما/اصغر فرهادی به تجمع پیوست
صبح امروز، پنج شنبه، برای دومین بار در روزهای اخیر شمار زیادی از اهالی سینما در مقابل خانه سینما تجمع کردند.
این تجمع در اعتراض به پلمپ درب ورودی خانه سینما، تشکیل انجمن دولتی مشابه و امکان واگذاری این ساختمان به این افراد شکل گرفته است.
خبرگزاری مهر از حضور افرادی چون اصغر فرهادی، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، رضا کیانیان، بهمن فرمان آرا، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد، پرویز پرستویی، حسن برزیده، پرویز پورحسینی، غلامرضا موسوی، منوچهر محمدی، الهام پاوه نژاد، سامان مقدم، رویا تیموریان، مسعود رایگان، وحید موساییان، فاطمه گودرزی، مریم بوبانی، همایون ارشادی، حسن پورشیرازی، مهرداد صدیقیان، محمد مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، همایون اسعدیان، مجتبی راعی، قاسم زارع، حمیرا ریاضی، محمدعلی سجادی، کمال تبریزی، شهرام مکری، مهرداد فرید، ستاره اسکندری، جواد نوروزبیگی،منوچهر شاهسواری، محمد پیرهادی، پگاه آهنگرانی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، ژاله صامتی، مهدی رحمانی، مهران کاشانی، مجید برزگر، مجتبی میرطهماست، سپیده عبدالوهاب، علیرضا داوودنژاد، رضا داوودنژاد، محسن هاشمی، بیژن امکانیان، صابر ابر، هانیه توسلی، مهرشاد کارخانی، عزیزالله حمیدنژاد، حسین محجوب، علی دهکردی، خسرو دهقان، جعفر دهقان،‌محمدعلی نجفی، بهروز شعیبی، جعفر صانعی مقدم، مهدی فخیم زاده، عزیز ساعتی، پیمان قاسمخانی، سیف‌الله صمدیان، پارسا پیروزفر، بیژن امکانیان، داریوش اسدزاده، رضا درمیشیان، سروش صحت، کامبوزیا پرتوی، رهبر قنبری، کیوان کثیریان، ابراهیم شیبانی، امیرحسین علم الهدی، مازیار میری، بیژن میرباقری، رسول صدرعاملی، عبدالله اسفندیاری، ابوالحسن داوودی، محسن امیریوسفی و … در این تجمع خبر داده است. 
اصغر فرهادی به تجمع پیوست
اصغر فرهادی فیلمساز ایرانی و کارگردان برگزیده‌ی اسکار به جمع سینماگران معترض در مقابل خانه‌ی سینما پیوست.
اصغر فرهادی در جمع سینماگران بیان کرد: در این چند سالی که خانه سینما تشکیل شده، سینماگران وابستگی عاطفی به اینجا پیدا کرده‌اند اما متاسفانه این بخش و این وابستگی عاطفی، هیچ وقت در نظر گرفته نمی‌شود.
اصغر فرهادی تاکید کرد: امیدوارم تا عصر امروز خانه سینما باز شده و سینماگران داخل خانه سینما و در سایه قرار بگیرند.
به گزارش ایسنا جمع گسترده‌ ای از سینماگران از ساعت ۸ صبح طبق وعده‌ی از پیش اعلام شده پس از اتمام فرصت ۴۸ ساعته مقابل خانه‌ی سینما جمع شدند.
در روزهای گذشته جمعی از سینماگران حکومتی با حمایت وزارت ارشاد اقدام به تشکیل سازمانی جعلی تحت عنوان «خانه سینما» کرده بودند.
با دستور وزیر ارشاد اموال خانه سینما قرار است در اختیار تشکل جعلی جدید قرار بگیرد.

0 comments:

Post a Comment