• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 9, 2013

ایمیل ملی در ایران و دغدغه‌‌های امنیتی

Posted by UNITY4IRAN On 2:45 PM No comments

رادیو فرانسه: در پی خبر ایجاد ایمیل ملی که ظاهراً از مقطع تحصیلات ابتدایی برای همۀ شهروندان ایرانی در نظر گرفته شده، انتقادها و ابراز بدبینی نسبت به این طرح آغاز گردید. علاوه بر این که گفته می‌شود ایمیل ملی توان رقابت با خدمات شرکت‌های بزرگ خارجی را نخواهد داشت، نگرانی‌هایی نیز در مورد اهداف "امنیتی" طرح، مطرح شده است.
 محمد حسن نامی- وزیر ارتباطات ایران، اعلام کرد که از این پس هر ایرانی یک پست الکترونیکی ملی خواهد داشت تا «تعاملات دولتی با مردم به صورت الکترونیکی انجام گیرد».
خبرگزاری مهر توضیح می‌دهد که این سرویس به نشانی اینترنتی mail.post.ir و به صورت «کاملاً فارسی» قابل دسترسی خواهد بود.
محمد حسن نامی اضافه کرد که «هر ایرانی از طریق مقطع تحصیلی ابتدایی باید دارای یک پست الکترونیکی شود تا بتواند امور ارتباطی خود با دستگاه‌های دولتی را از طریق این سرویس ارسال و دریافت کند».
انتقادهای زیادی نسبت به این طرح مطرح شده است. به عنوان مثال، حمید ضیایی‌پرور در مطلبی تحت عنوان «لطفاً ایمیل را ملی نکنید» که در روزنامۀ همشهری منتشر شده، می‌نویسد: «این ایمیل چیز جدیدی نبوده و از حدود پنج سال پیش وجود داشته است» و سپس می‌افزاید: «این ایمیل رایگان نیست، 50 مگابایت فضا به کاربر ارائه می‌دهد و برای دریافت آن نیاز به احراز هویت و ارائه کارت ملی و مراجعه حضوری است. همین الان سرویس جی‌میل 15 گیگابایت فضای رایگان به کاربران ارائه می‌دهد که 307 برابر ایمیل ملی مذکور است. چه انگیزه‌ای می‌تواند یک کاربر را به سمت این ایمیل بکشاند؟»
از نظر حمید ضیایی‌پرور  نه پروژه اینترنت ملی و نه ایمیل ملی، هیچکدام پروژه‌های موفقی نیستند، زیرا نسبت به «سرویس‌های خارجی» خدمات ضعیف‌تری ارائه می‌دهند.
روزنامۀ همشهری انگیزۀ چنین طرحی را «دغدغه‌های امنیتی» می‌داند. البته وزیر ارتباطات نیز «امنیت و حفظ اطلاعات را مهم‌ترین دلیل راه اندازی» ایمیل ملی دانسته است.

0 comments:

Post a Comment