• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, July 24, 2013

دادگاه سه ‌ایرانی در آلمان به اتهام نقض تحریم‌ها آغاز شد

Posted by UNITY4IRAN On 1:10 PM No comments

رادیو آلمان: دادگاه ۴ تن، از جمله سه ایرانی و یک آلمانی به اتهام فروش قطعات مورد استفاده در تاسیسات اتمی به ایران از روز چهارشنبه (۲ مرداد) در هامبورگ آغاز شده است. این افراد به نقض تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران متهم شده‌اند.
دادگاه "کیانزاد ک."، "غلامعلی ک."، "حمید خ." و "رودلف م." روز چهارشنبه (۲ مرداد/ ۲۴ ژوئیه) در شهر هامبورگ آلمان آغاز به کار کرد. این افراد متهم شده‌اند که در اقدامی مشترک ۹۲ دستگاه درپوش‌های ویژه ساخت آلمان را به ایران صادر کرده‌اند. همچنین در مورد صادرات ۹۰۰ درپوش مخصوص اتمی از هند به ایران نیز معاملاتی انجام شده است.
مقا‌م‌های دادستانی ‌آلمان می‌گویند، این درپوش‌ها به شرکتی در ایران ارسال شده که مسئولیت ساخت راکتور آب سنگین اراک را بر عهده دارد. ارزش این معاملات میلیون‌‌ها یورو برآورد شده است. این معاملات تحریم‌های اعمال شده علیه برنامه هسته‌ای ایران از سوی اتحادیه اروپا و آلمان را نقض کرده است.
دادستانی کل ‌آلمان مسئولیت تحقیق در باره این پرونده را در دست گرفته است.
برق یا بمب اتمی؟
ماهیت برنامه هسته‌ای ایران از سال ۲۰۰۲ میلادی مورد ظن شدید سازمان ملل متحد قرار دارد. ایران می‌گوید، برنامه‌ هسته‌ای آن کشور ابعادی غیر نظامی دارد و هدف آن تأمین انرژی و تحقیقاتی در حوزه پزشکی است. اما غرب ظن آن دارد که این برنامه مسیر تولید بمب اتمی را دنبال می‌کند.
مقررات تحریمی‌آلمان علیه ایران
صادرات درپوش‌های ویژه ساخت آلمان به بسیاری از کشورها در سطحی وسیع و بدون مشکل انجام می‌شود. اما ایران از این قاعده مستثنی است. آلمان برای تجارت با ایران مقررات سخت‌گیرانه‌ای وضع کرده است.
آمریکا و اتحادیه اروپا تا به‌حال تحریم‌های گسترده‌ای علیه اقتصاد ایران، از جمله علیه بانک‌ها و حوزه انرژی اعمال کرده‌اند. بر واردات نفت از این کشور نیز تحریم‌هایی وضع شده است. از پاییز سال ۲۰۱۲ میلادی هم تحریم واردات گاز ایران به این فهرست پیوسته و ممنوع اعلام شده است.
مبادلات بانکی بین بانک‌های ایران و اروپا ممنوع شده و در کل هر داد و ستدی که به فناوری ‌و خدمات مرتبط با برنامه اتمی ایران مربوط شود مشمول تحریم‌ها شده است.
با وجود این آلمان مانند گذشته یکی از مهم‌ترین طرف‌های تجاری ایران است و همراه با چین، امارات متحده عربی، هند و کره جنوبی یکی از مطرح‌ترین کشورهای صادرکننده به ایران محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۲ شرکت‌های آلمانی در مجموع به ارزش ۲ و نیم میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده‌اند.
غرب: ایران تحریم‌ها را دور می‌زند
غرب معتقد است، به رغم تحریم‌های سنگینی که علیه ایران اعمال شده جمهوری اسلامی همواره راهی برای دور زدن تحریم‌ها می‌یابد. از جمله گفته می‌شود که ایران با استفاده از شهروندان خود در دیگر کشورها موفق به دور زدن تحریم‌ها می‌شود.
در دادگاه هامبورگ گفته می‌شود، در مورد صادرات غیرقانونی درپوش‌های یادشده این ۴ مظنون برای دور زدن تحریم‌ها در قراردادهای فروش خود شرکت‌هایی با مقر اصلی در ترکیه و آذربایجان را به عنوان دریافت کنندگان کالا ذکر کرده‌اند.

0 comments:

Post a Comment