• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 23, 2013

ژنرال دمپسی: ارتش آمریکا آماده مداخله در سوریه است

Posted by UNITY4IRAN On 9:59 AM No comments

العربیه: رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا آمادگی این ارتش برای مداخله در سوریه را اعلام ، تبعات، هزینه و گزینه های مختلف این اقدام را شرح داده است.
ژنرال مارتین دمپسی  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، عصر دوشنبه22-7-2013 در گزارشی که به کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده ارسال کرده گفته است که در صورت صدور دستور رئیس جمهوری آمریکا، ارتش این کشور آمادگی آن را دارد تا اقدامات مختلف نظامی را در حمایت از مخالفان مسلح حکومت سوریه به اجرا بگذارد.
این گزارش در پاسخ به سئوالات دو تن از اعضای کمیته نیروهای مسلح درسنای این کشورتهیه شده که با ارسال نامه‌ای به رئیس ستاد مشترک، نظر او را در مورد دخالت نظامی ایالات متحده در سوریه جویا شده بودند.
خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش می دهد که ایالات متحده به طور علنی از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت سیاسی به عمل آورده و کمک های بشردوستانه را نیز در اختیار جنگ ‌زدگان سوری قرار داده است، اما تاکنون در مورد کمک رزمی به مخالفان مسلح حکومت تعهدی نکرده است.
ژنرال دمپسی با یادآوری اینکه حمایت ایالات متحده از نیروهای مخالف حکومت سوریه تا کنون شامل تجهیزات نظامی "غیرکشنده" بوده است، گزینه‌های دیگر را هم مورد بررسی قرار داده و هزینه و نتایج متفاوت آنها را تشریح کرده است.
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پنج گزینه مختلف در حمایت از نیروهای مخالف حکومت سوریه را همراه با هزینه، خطرات احتمالی و عواقب سیاسی و نظامی آنها مطرح کرده است.
در یک سوی طیف، او از اعزام مربی و مستشار برای آموزش و راهنمایی افراد نیروهای مخالف سخن گفته و افزوده است که این اقدام با خطر کمتر درگیری مستقیم نظامیان آمریکاییان در جنگ داخلی سوریه همراه است و هزینه آن هم ممکن است از چند میلیون دلار تجاوز نکند.
گزینه‌های عملیاتی
گزینه دیگر مورد اشاره رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، وارد کردن "ضربات موردی" به مواضع، تجهیزات و مراکز حساس نیروهای دولتی سوریه است به نحوی که توانایی آنها را در اجرای عملیات نظامی علیه مخالفان مسلح و مناطق شهری مختل شود.
وی می نویسد:" برای این منظور، ارتش آمریکا می‌تواند با استفاده از پایگاه‌های زمینی، دریایی و زیردریایی خود در مناطق نزدیک به سوریه، نقاط مورد نظر را هدف موشک قرار دهد".
به گفته مارتین دمپسی، هزینه استفاده از این گزینه به نوع و دامنه حملات و همچنین مدت زمان اجرای آنها بستگی دارد و ممکن است به چند میلیارد دلار بالغ شود.
ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه، گزینه دیگری است که در گزارش رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مطرح شده است.
در صورت انتخاب این گزینه، تجهیزات هوایی و موشکی ایالات متحده باید در مرحله اول امکانات نیروی هوایی ارتش سوریه مانند فرودگاه‌ها، پایگاه‌ها و آمادگاه‌های آن را غیرقابل استفاده کند به نحوی که هواپیماهای آمریکایی بتوانند از برتری کامل هوایی بر فراز خاک سوریه برخوردار شوند و از حمله هوایی ارتش آن کشور به نفرات و مواضع نیروهای مخالف از جمله در مناطق شهری جلوگیری به عمل آورند.
ژنرال دمپسی هزینه اولیه اجرای این گزینه را حدود پانصد میلیون دلار و هزینه اجرای موثر طرح پرواز ممنوع را تا ماهی یک میلیارد دلار برآورد کرده است و افزوده که این گزینه ممکن است شامل خسارات مادی و تلفات انسانی احتمالی به نیروهای آمریکایی هم باشد.
در همین حال در گزارش مذکورتاکید شده، ایجاد منطقه پرواز ممنوع مانع از ادامه عملیات زمینی و موشکی ارتش سوریه علیه مخالفان مسلح حکومت نخواهد شد.
دیگر گزینه مورد اشاره رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ایجاد "منطقه حایل" تحت حمایت نظامی ایالات متحده احتمالا در مناطق مرزی سوریه با ترکیه و اردن است به نحوی که نیروهای مخالف بتوانند بدون خطر حملات هوایی یا زمینی ارتش سوریه، به آموزش نفرات و سازماندهی عملیات خود در این مناطق مبادرت کنند.
و بالاخره، ایالات متحده می‌تواند توجه خود را بر نظارت و جلوگیری از کاربرد تسلیحات شیمیایی توسط ارتش سوریه متمرکز کند. تاکنون، کشورهای غربی نیروهای سوری را به استفاده محدود از اسلحه شیمیایی علیه مخالفان متهم کرده و گفته‌اند که با توجه به نحوه رفتار حکومت بشار اسد در جریان جنگ داخلی سوریه، این احتمال وجود دارد که نیروهای دولتی در صورت مواجهه با احتمال شکست، به استفاده گسترده از این نوع تسلیحات علیه مخالفان مسلح و حتی غیرنظامیان در مناطق شهری مبادرت کنند.
رئیس جمهوری آمریکا کاربرد اسلحه شیمیایی را "خط قرمز" در جنگ سوریه توصیف کرده و حتی دولت روسیه نیز علیه استفاده از این نوع تسلیحات در جنگ داخلی سوریه هشدار داده است.
ژنرال دمپسی در گزارش خود یادآور شده است که توسل ایالات متحده به "قوای قهریه در سوریه" عملا به منزله ورود به جنگ و اعلان آن است که در آن صورت "اجتناب از درگیری وسیع تر دشوار خواهد بود" و توصیه کرده است که هر گونه تصمیمی در این زمینه، با بررسی تمامی جوانب اتخاذ شود.
رئیس ستاد مشترک ارتش با تاکید براینکه مداخله نظامی آمریکا قطعا به منزله تقویت توانایی مخالفان حکومت سوریه است، در اشاره ای غیرمستقیم به شرایط افغانستان و عراق، افزوده است: "از تجربه های ده سال گذشته آموخته‌ایم که مداخله به منظور تغییر دادن توازن نظامی به نفع یکی از طرفین، بدون توجه به فراهم کردن زمینه فعالیت یک ساختار حکومتی کارآمد، اقدامی کافی نخواهد بود".

0 comments:

Post a Comment