• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 2, 2013

در عملیات انتحاری در افغانستان ۱۲ نفر کشته شدند

Posted by UNITY4IRAN On 8:38 PM No comments

رادیو آلمان: نیروهای بین‌المللی در افغانستان به مرور مسئولیت امنیت جامعه را به نیروهای دولتی این کشور واگذار می‌کنند. همزمان، حمله‌های شورشیان به خارجیان افزایش می‌یابد.
شش تن از قربانیان آخرین عملیات تروریستی اروپایی بودند.
روز سه‌شنبه (دوم ژوئیه / یازدهم تیر) پایتخت افغانستان بار دیگر شاهد یک عملیات تروریستی خونین بود.
به گزارش خبرگزای فرانسه، ابتدا فردی کامیون حامل بمب خود را به ساختمان مرکز تدارکات "سوپرم گروپ" زده و منفجر کرده و سپس سه شورشی با سلاح خودکار به کارکنان این مرکز که خصوصی اما در خدمت نیروهای بین‌المللی (آیساف) بوده حمله کرده و شش تن از کارکنان آن را کشته‌اند.
چهار تن از کشته‌شدگان وابسته به "سوپرم گروپ" ایتالیایی، یک بریتانیایی، یک رومانی و یک نفر نیز افغان بوده‌اند. علاوه بر آنها راننده‌ی کامیون، سه مهاجم و دو عابر نیز کشته شدند.
طالبان مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده گرفت.
"سوپرم گروپ" یکی از شرکت‌های خصوصی است که مسئولیت تدارک مواد غذایی، آب آشامیدنی و مواد سوختی نیروهای بین‌المللی تحت فرماندهی ناتو را به عهده دارند.
افزایش حملات طالبان 
روز دوشنبه (یکم ژوئیه / دهم تیر) صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در درگیری‌های مسلحانه در یک ماه گذشته ۱۲۰۰ نفر کشته و ۶۱۸ نفر زخمی شدند.
۷۵۳ تن از کشته‌شدگان وابسته به گروه طالبان بوده‌اند. ۲۹۹ تن از نیروهای دولتی افغانستان و ۲۴ سرباز خارجی نیز در ماه گذشته جان باخته‌اند. به این ترتیب، تعداد کل کشته‌شدگان در این ماه نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۲۲ درصد افزایش یافته است. بیشتر حملات ماه گذشته به شکل تله‌های انفجاری رخ داده است.
به گفته‌ی سخنگوی وزارت کشور در ماه گذشته ۳۰۵ شورشی نیز بازداشت شده‌اند.
صدیقی علت افزایش حمله‌های طالبان و تعداد قربانیان این حمله‌ها را واگذاری مسئولیت امنیت کشور به نیروهای دولتی می‌داند.
در سال گذشته‌ی میلادی شمار کشتگان درگیری‌های مسلحانه و عملیات تروریستی حدود ۳۴۰۰ نفر اعلام شد. در سال ۲۰۱۱ تعداد قربانیان ۱۹۵۰ نفر بوده است.
مذاکره با طالبان
افزایش حملات طالبان زمانی گزارش شده است که احتمال آغاز مذاکره این گروه با آمریکا و دولت مرکزی افغانستان افزایش یافته است.
سه‌شنبه‌ی پیش (چهارم تیر) کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که روسای جمهوری ایالات متحده و افغانستان همچنان به مذاکره صلح با طالبان پایبند هستند.
در این بیانیه تاکید شده بود که باراک اوباما و حامد کرزای پشتیبانی خود را از افتتاح دفتری در دوحه با هدف گفت‌وگو بین شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان طالبان ابراز کرده‌اند.

0 comments:

Post a Comment