• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 9, 2013

پایان بررسی علت مرگ ستار بهشتی توسط پزشکی قانونی

Posted by UNITY4IRAN On 12:51 PM No comments

رادیو آلمان: پزشکی قانونی که قبلا اعلام کرده بود ستار بهشتی احتمالا در اثر فشار روحی یا ضربات وارده فوت کرده، در گزارش جدیدش گفته این ضربه‌ها به‌تنهایی کشنده نبوده‌اند. وکیل ستار بهشتی می‌گوید روی نظر پزشکی قانونی اعمال نفوذ شده است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده که رسیدگی به پرونده ستار بهشتی در این سازمان به اتمام رسیده و کمیسیون پزشکی گزارش نهایی خود را اعلام کرده است.
خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه (۹ ژوئیه / ۱۸ تیر) ضمن اعلام این خبر از قول احمد شجاعی رئیس پزشکی قانونی نوشته است: «در جریان معاینات تخصصی پزشکی قانونی دو نظریه مطرح شد؛ در نظریه اولیه احتمال مرگ بر اثر فشارهای روحی و یا ضربه‌های وارد شده مطرح شد اما پس از بررسی این احتمال پزشکان اعلام کردند ضربات وارد شده به ستار بهشتی نوعا کشنده نبوده و نمی‌تواند منجر به مرگ شده باشد».
وی همچنین اضافه کرده که ضربه‌ها به نقاط حساس بدن ستار بهشتی وارد نشده بودند و در آزمایش‌های سم‌شناسی هم چیزی نبوده که نشان دهد مرگ او غیرطبیعی بوده است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره دومین نظریه پزشکان این سازمان گفت: «در نظریه دوم احتمال مرگ بر اثر ضربه و فشار روحی به صورت توامان مطرح شد که پس از بحث درباره این احتمال به عنوان گزارش نهایی پزشکی قانونی ارسال شد. البته پزشکی قانونی نتیجه معاینات خود را اعلام کرده و تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده قضات است».
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز در کنفرانس خبری خود درباره پرونده ستار بهشتی گفت: «تحقیقات بازپرس این پرونده به اتمام رسیده و بازپرس در حال گرفتن اخذ آخرین دفاع از متهمان این پرونده است و به زودی اظهارنظر نهایی در مورد این پرونده را خواهد کرد تا انشاءالله این پرونده به دادگاه برود».
«روی نظر پزشکی قانونی اعمال نفوذ شده است»
گیتی‌ پورفاضل، وکیل ستار بهشتی در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله درباره نظر نهایی پزشکی قانونی گفت: «هرکسی که وارد زندان می‌شود، ابتدا مورد معاینه پزشکی قرار می‌گیرد و گواهی سلامت برایش صادر می‌شود. برای ستار هم همینطور بوده و او در بدو ورود به زندان هیچ مشکلی نداشته و همه چیز در فاصله ۹ تا ۱۶ آبان اتفاق افتاده و این نشان می‌دهد شرایط خاصی برای او پیش آمده است».
خانم پورفاضل این پرسش را مطرح می‌کند که اگر پلیس "فتا" بی‌‌تقصیر بود و اتفاقی برای ستار نیفتاده بود، چرا بلافاصله پس از مرگ او خانواده‌اش را با تهدید و زور به دفترخانه برده و از آنها رضایت گرفتند؟
گیتی پورفاضل معتقد است: «وقتی همه‌چیز زیر سیطره امنیتی قرار دارد، روی نظر پزشک قانونی هم اعمال نفوذ شده است».
این وکیل دادگستری اما تاکید می‌کند که دادگاه نمی‌تواند برای صدور رای تنها به نظریه پزشک قانونی استناد کند، بلکه باید "ادله ما و شواهدی را که به دادگاه ارائه دادیم نیز مد نظر قرار دهد". خانم پورفاضل می‌گوید پرونده ستار بهشتی پرونده پیچیده‌ای نیست و شواهد و مستندات زیادی در آن وجود دارد.
ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویس، ۳۵ ساله، به دلیل مطالبی که در وبلاگش می‌نوشت، روز نهم آبان ماه سال ۱۳۹۱ دستگیر و یک هفته بعد جنازه او به خانواده‌اش تحویل داده شد.

0 comments:

Post a Comment