• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 19, 2013

مخالفان دولت ترکیه دفاع اردوغان از اخوان‌المسلمین را محکوم کردند

Posted by UNITY4IRAN On 3:17 PM No comments

معاون رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه به عنوان بزرگ‌ترین حزب مخالف این کشور جانبداری حزب حاکم از اخوان‌المسلمین مصر را محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، «فاروق لو اوغلو» در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «جمهوریت» ترکیه که امروز جمعه منتشر شد، گفت که حزب عدالت و توسعه به ریاست «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه نقش وکیل مدافع اخوان‌المسلمین و «محمد مرسی» رئیس جمهور عزل شده مصر را ایفا می‌کند و این موضع مغایر با منافع ملی کشور است.
وی افزود: اهتمام نخست‌وزیر به مرسی، دخالت در امور داخلی مصر محسوب می‌شود، مخالفت با کودتای نظامی یک چیز است و ایفای نقش دفاع از مرسی نیز یک چیز دیگر.
وی اشاره کرد که نتایج صندوق‌های رأی در هر گونه دموکراسی مهم است اما شرط کافی نیست.
لو اوغلو بر مخالفت حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه با اقدام ارتش مصر در خصوص «کودتای نظامی» تاکید و در عین حال اعلام کرد که مرسی بهتر بود خواسته‌های دموکراتیک ملت مصر را نادیده نگیرد؛ در قاموس حزب جمهوری‌خواه خلق جایی برای کودتای نظامی نیست و بهتر است مرسی را آزاد کنند.
وی همچنین تصریح کرد: تنش با مصر اشتباه است و دولت عدالت و توسعه به رهبری اردوغان انگیزه‌های طایفه‌ای و رویای تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای را دارد و به همین منظور دولت اردوغان نقش وکیل مدافع مرسی را ایفا می‌کند.
گسترش آتش سوزی جنگل های جنوب ترکیه 
رسانه‌های ترکیه امروز از گسترش آتش‌سوزی جنگل‌های استان آنتالیا در جنوب این کشور خبر دادند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از تودی زمان، رسانه‌های ترکیه امروز (جمعه) از گسترش آتش‌سوزی جنگل‌های استان آنتالیا در جنوب این کشور خبر دادند.
گفته می‌شود که این آتش‌سوزی گسترده ساعات اولیه بامداد امروز در منطقه "ماناوگات" آنتالیا شروع شد. خودروهای آتش نشانی نیز به علت جاده‌های پرشیب وصخره‌ای این منطقه نتوانسته‌اند به خوبی به محل آتش سوزی نزدیک شوند و عملیات اطفاء حریق را انجام دهند.
بنا بر اعلام رسانه‌ها، تاکنون 5 بالگرد آتش نشانی برای کنترل و اطفاء حریق از شهر ماناوگات و همچنین از استان‌های اطراف به محل آتش سوزی اعزام شده‌اند. خبرها حاکی است که هنوز ماموران آتش نشانی موفق به کنترل این آتش‌سوزی نشده‌‌اند.

درخواست کمک اردوغان از ایران، روسیه و چین برای حل بحران سوری 
نخست وزیر ترکیه دیروز با مهم خواندن مسئولیت ایران، روسیه و چین، خواستار حمایت این سه کشور از روند گفتگوها برای حل بحران سوریه شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از پایگاه اینترنتی حریت دیلی نیوز؛‌ رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با مهم خواندن نقش ایران، روسیه و چین، خواستار حمایت این سه کشور  از روند گفتگوها برای حل بحران سوریه شد.
اردوغان که دیروز(پنجشنبه) در مراسم ضیافت افطار با سفرای خارجی مقیم در آنکار  صحبت می‌کرد از سه کشور ایران، روسیه و چین خواست از روند مذاکرات برای حل بحران سوریه حمایت کنند. نخست وزیر ترکیه با رد انتقادات مبنی بر حمایت دولت آنکارا از گروه مذهبی خاصی در سوریه افزود:« حمایت از یک فرقه هرگز در سابقه و سنت دولت ترکیه جایی نداشته و اکنون نیز جایی در سیاست خارجی ما ندارد. روابط نزدیک ما با سوریه قبل از بحران این سیاست را ثابت می‌کند.»
وی با تاکید بر کشته شدن بیش از 100 هزار نفر از ابتدای درگیرهای در سوریه از سال 2011 تاکنون افزود:« ما به خاطر وابستگی به این یا آن فرقه مخالف رژیم فعلی سوریه نیستیم. ما مخالف این حکومت هستیم چرا که آنها آینده مردم سوریه را به خطر انداخته‌اند.»
اردوغان کشورهای ایران، روسیه و چین را به حمایت از روند گفتگو در مسئله سوریه دعوت کرد و تاکید کرد :« این سه کشور مسئولیت بزرگی در حل بحران سوریه بر عهده دارند.»
نخست وزیر ترکیه همچنین نسبت به افزایش خشونت‌ها در عراق ابراز نگرانی کرد و  از دو گروه فلسطینی فتح و حماس نیز خواست تا با هم متحد شوند.

0 comments:

Post a Comment