ارتش مصر روز پنجشنبه بعد از ظهر 18-7-2013 در عملیاتی گسترده در صحرای سینا 13 تن از رهبران گروه های تروریستی را که در قتل سربازان مصری دست داشتند، دستگیر کرد.
سرلشکر حسام سویلم تحلیلگر نظامی در گفتگو با تلویزیون العربیه گفت:" ارتش مصر در عملیاتی حساب شده و دقیق توانست تعدادی از رهبران گروهای تروریستی از جمله رمزی وافی، یک از تروریست های مشهور منطقه صحرای سینا را دستگیر کند".
رمزی وافی یکی از رهبران گروههای تروریستی است که به القاعده وابسته است وی دستیار یکی پزشکان مخصوص اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده بوده است.

تحلیلگر نظامی مصری افزود:" علاوه بر رمزی وافی، ابراهیم سنجاب معروف به "شعبان" از اعضای معروف القاعده یمنی الاصل و خلیل ابوالمر یکی از مسئولان آموزش نظامی گروه های "تروریستی" در صحرای سینا فلسطینی الاصل نیز دستگیر شدند."

ژنرال سویلم اظهار داشت:" در این عملیات ارتش مصر به یک کامپیوتر لب تاب متعلق به رهبران تروریست ها دست یافت که در آن اطلاعاتی در باره مقر آموزشی افراد این گروه ها و همچنین نقشه طرح های بعدی برای حملات مسلحانه در آینده به دست آمده است".

سرلشکر سویلم در پایان گفت:" ارتش مصر خود را برای عملیاتی گسترده در صحرای سینا به هدف پاکسازی کامل این منطقه از وجود گروه های تروریستی خود را آماده می کند.

به گفته این کارشناس نظامی در این عملیات بیش از 30 هزار سرباز مصری، دو تیپ پیاده نظام، یک تیپ فنی مکانیکی چندین فروند هلیکوپتر آپاچی و پنج فروند جنگنده ب16 چندین دستگاه توپخانه و همچین تعداد 16 تانک و تعدادی زره پوش بکار گرفته می شود.
همچنین دو کشتی نظامی برای کنترل دقیق سواحل آبهای مصر  نیز در نظر گرفته شده است.
تحلیگر نظامی مصر اظهار داشت:" ارتش مصر تصمیم دارد  این عناصر را از داخل صحرای سینا به سوی رفح و مرز اسرائیل تعقیب و آنها را برای همیشه ازبین ببرد".
سویلم افزود:" اطلاعات به دست آمده از مدارک رهبران تروریست ها نشان می دهد که این گروه ها اسلحه خود را از لیبی و گروه حماس در غزه دریافت می کردند".

گفتنی است که ارتش مصر تصمیم گرفته که تمام کانال های زیرزمینی صحرای سینا با غزه که در زمان مرسی به طور غیرقانونی حفر شده بود را ببندد.