• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 11, 2013

پلیس ترکیه هیچ مدرکی دال بر دخالت پناهجوی بازداشتی در ناآرامی های ترکیه نیافته است

Posted by UNITY4IRAN On 9:30 AM No comments

شایان شاملو که هفته پیش و در طی تظاهرات مسالمت آمیز مردم ترکیه، در شهر آنکارا در میدان کیزل آی دستگیر شده بود، همچنان در بازداشت به سر می برد.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، شایان شاملو پناهجوی سیاسی ایرانی مقیم ترکیه که یکشنبه هفته پیش در آنکارا بازداشت و به اتهام همکاری با دولت ایران متهم شده بود، با گذشت بیش از یک هفته همچنان در بازداشت دایره امنیت پلیس شهر آنکارا به سر می برد. بر اساس آخرین اخبار رسیده به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، مرحله بازپرسی ایشان که در بخش مبارزه با تروریسم پلیس آنکارا انجام پذیرفته بود به اتمام رسیده و شاملو در انتظار روز دادگاه و اعلام رای از سوی قاضی پرونده می باشد.
بنا به گفته وکیل مدافع آقای شاملو، «اوزگه یوجل»، اتهام جاسوسی که از طرف روزنامه های دولتی به شاملو زده شده بود بی اساس بوده و پلیس هیچ مدرکی دال بر شرکت ایشان در تجمعات و همکاری با دولت ایران پیدا نکرده است. این اتهامات که توسط برخی رسانه های ترکیه مطرح گردید، تیتر رسانه ها و اخبار روز ترکیه شده بود.
در همین راستا روز شنبه هشتم ماه سی ان ان ترک نیز در بخشی از گزارش خود به پرونده شاملو پرداخت. در این گزارش که بر اساس مصاحبه شایان شاملو که با روزنامه رادیکال انجام گرفته بود، آمده است که «شاملو هیچ دخالتی در ناآرامی های ترکیه ندارد. شاملو یک رپر و پناهجوی سیاسی است که برای خرید هدفون به کیزل آی رفته بود».
نکته قابل تامل طی روزهای اخیر، تیتر برخی رسانه های فارسی زبان بود که با عنوان جنجالی "شایان شاملو" مقصر بهار ترکی است، به انشار اخبار پرداخته بودند.
تظاهرات روزهای اخیر ترکیه که در اعتراض به تغییر میدان تقسیم شهر استانبول و احداث واحدهای تجاری در آن صورت گرفته است، تاکنون دو کشته و صدها تن زخمی بر جای گذاشته و در جریان آن بیش از یک هزار تن از جمله 16 تبعه خارجی بازداشت شده اند که بر اساس ادعای پیشین روزنامه های ترکیه، این افراد که بخش عمده ای از آنان نیز ایرانی بودند به قصد جاسوسی و تحریک تظاهرکنندگان در این اعتراضات حضور داشته اند.

0 comments:

Post a Comment