• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 14, 2013

روسیه آمریکا را متهم به دروغگویی درباره سوریه کرد

Posted by UNITY4IRAN On 2:23 PM No comments

رادیو آلمان: رئیس کمیته‌ی سیاست خارجی دومای روسیه آمریکا را متهم کرد که همچون ادعای استفاده صدام حسین از سلاح کشتار جمعی، درباره استفاده سوریه از سلاح شیمیایی دروغ می‌گوید تا راه را برای حمله نظامی هموار کند.
یک قانون‌گذار نزدیک به حزب پوتین در روسیه، آمریکا را متهم کرد که درباره احتمال استفاده سلاح شیمیایی از سوی نیروهای بشار اسد، اخبار نادرست و کذب منتشر می‌کند تا راه را حمله‌ی نظامی به سوریه باز کند.
الکسی پاشکوف، رئیس کمیته‌ی روابط خارجی دومای روسیه در صفحه توئیتر خود نوشت: «این ادعا هم مثل ادعای سلاح‌های کشتنار جمعی صدام حسین، دروغین است و راهی برای توجیه حمله ‌به سوریه است.»

پاشکوف همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی روسیه گفت تجهییز نظامی مخالفان دولت بشار اسد از سوی آمریکا و دیگر کشورهای غربی، بحران را بیشتر کرده و به روند صلح در سوریه کمکی نخواهد کرد.

اعلام حمایت نظامی آمریکا از مخالفان سوری
اظهارات این نماینده‌ی پارلمان روسیه در شرایطی مطرح می‌شود که آمریکا بالاخره اعلام کرد که از مخالفان سوریه "حمایت نظامی" خواهد کرد.
بن رودز، مشاور ارشد امنیتی کاخ سفید اعلام کرد که بررسی‌های محققان آمریکا نشان داد که بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم سوریه استفاده کرده است. او گفت بررسی نشان می‌دهد که بشار اسد در سال گذشته‌ی میلادی نه یک بار که چندین بار از سلاح‌های شیمیایی در مقیاسی اندک استفاده کرده و در نتیجه‌ی این سلاح‌ها دست‌کم ۱۵۰ نفر از مردم سوریه جان خود را از دست دادند.
بن رودز جزئیات دقیقی درباره این‌که گروه تحقیق چطور به نتیجه‌ی نهایی رسیدند ارائه نکرد؛ با این‌حال تاکید کرد که کاخ سفید اطمینان دارد که دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بن رودز همچنین اعلام کرد که با اثبات استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی و زیرپا گذاشتن "خط قرمز" آمریکا، واشنگتن نیز همچون کشورهای اروپایی از مخالفان سوری حمایت نظامی خواهد کرد.

این مقام امنیتی آمریکا درباره جزئیات دقیق این حمایت‌ها صحبتی نکرد، با این‌حال او گفت:«امیدواریم حمایت نظامی ما به پیشبرد سیاسی و نظامی مخالفان کمک کند.» او همچنین اعلام کرد که این کمک‌ها به "شورای عالی نظامی" مخالفان سوری تعلق خواهد گرفت و گفت که آمریکا تاکنون از مذاکره با ژنرال سلیم ادریس، فرمانده این تشکل نظامی راضی بوده است.

مخالفان سوری ماه‌هاست که خواهان کمک نظامی آمریکا هستند و از تصمیم امریکا ابراز خوشنودی کردند. آن‌ها هم خواستار سلاح‌های نظامی برای نبرد زمینی و هم نبرد هوایی شدند. قرار است سازمان سیا این سلاح‌ها را در اختیار اپوزیسیون سوریه قرار دهد و آموزش‌های نظامی لازم برای استفاده از این سلاح‌ها را نیز هدایت کند.

حمایت ناتو از تصمیم آمریکا
در عین‌حال آندرس فوخ راسموسن، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" نیز تاکید کرد که سوریه باید به بازرسان اجازه دهد تا تحقیقات کامل و شفافی درباره اتهام استفاده از سلاح شیمیایی انجام دهند. 

وی گفت:« من از موضع‌گیری آمریکا استقبال می‌کنم. سوریه باید به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دهد همه اسناد و شواهد و مدارک را بررسی کنند تا مشخص شود چه کسی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.»

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی در صفحه توئیتر خود استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر یک از طرفین درگیری را امری "کاملا غیرقابل قبول" توصیف کرد. او تاکید کرد که جامعه بین‌الملل به شکل شفاف اعلام کرده است که اگر بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کند، با عواقب نقض جدی قوانین بین‌المللی روبرو خواهد شد.

آندرس راسموسن همچنین بار دیگر تاکید کرد که ناتو از تمامیت ارضی ترکیه در برابر هرگونه حمله از سوی سوریه، دفاع خواهد کرد. او گفت:« ناتو در برابر هرگونه حمله‌ای- چه شیمیایی چه غیرشیمیایی- در کنار ترکیه است.»

این اظهارات یک روز بعد از آن‌که دولت باراک اوباما اعلام کرد که بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیدند که بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است، بیان شد. دولت اوباما می‌گوید بنا به تحقیقات آن‌ها دست‌کم ۱۵۰ نفر در اثر حمله با سلاح شیمیایی کشته شده‌اند. کاخ سفید وعده داده که بعد این زیرپاگذاشتن "خط قرمز" از سوی بشار اسد، امریکا از مخالفان سوریه حمایت نظامی خواهد کرد.

0 comments:

Post a Comment