• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 30, 2013

رییس جمهور اکوادور: سرنوشت اسنودن در دستان روسیه است

Posted by UNITY4IRAN On 11:15 AM No comments

یورونیوز: اکوادور مسئولیت انتقال مامور سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که از این کشور درخواست پناهندگی سیاسی کرده را به عهده روسیه دانست.
رافائل کوره آ، رییس جمهور اکوادور، ضمن ابلهانه دانستن این ادعا که او به کنسول کشورش در لندن دستور داده تا برای یک شهروند آمریکایی برگه عبور از هنگ کنگ به روسیه را صادر کند، گفت: “واضح است که این ادعا بی اساس است و البته کنسولی که چنین اقدامی را کرده، تنبیه خواهد شد.”
رییس جمهور اکوادور همچنین گفته بود که جو بایدن، معاون رییس جمهور آمریکا، ضمن تماس تلفنی با او، “مودبانه” از او خواسته که در خواست پناهندگی ادوارد اسنودن را رد کند.
ادوارد اسنودن، برملا کننده برنامه گسترده کنترل ارتباطات تلفنی و اینترنتی توسط دولت آمریکا، از حدود یک هفته پیش در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می برد و دولت روسیه اعلام کرده که او آزاد است به هر جا که می خواهد برود.
دولت آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرده بود که در حال بررسی توقف رابطه ویژه تجاری خود با اکوادور است.
یکی از مسئولان انجمن صادرکنندگان گل به آمریکا در اکوادور، ضمن ابراز تاسف می گوید: “اگر تنش افزایش یابد، صادرات گل از اکوادور نیز زیان خواهد دید. شغل و درآمد کسانی که در این زمینه کار می کنند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این صادرات برای ورود دلار به کشور لازم است.”
آمریکا با واردات برخی کالاها از اکوادور با قیمت ویژه، در مقابل از این کشور می خواهد که با قاچاق مواد مخدر مبارزه کند. 
تماس تلفنی جو بایدن با رئیس جمهوری اکوادور درباره ادوارد اسنودن
دولت آمریکا که تاکنون تلاشش برای شکار ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولتی بی نتیجه مانده دست به دامان دولت اکوادور شد.
جو بایدن، نفر دوم دولت آمریکا و معاون رئیس جمهوری این کشور در تماسی تلفنی با رئیس جمهوری اکوادور از او درخواست کرد که با درخواست پناهندگی ادوارد اسنودن مخالفت کند.
آقای اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی (ان اس ای) آمریکا است که پس از افشای اطلاعات محرمانه دولت آمریکا فراری شد و از دولت اکوادور تقاضای پناهندگی کرده است.
رافائل کوره آ، رئیس جمهوری اکوادور که در پرونده پناهندگی جولیان آسانژ، نشان داد در برابر خواسته آمریکا مقاومت می کند گفت: «ما هنوز درخواست اسنودن را بررسی نکرده ایم، چرا که او هنوز وارد خاک اکوادور نشده است. در صورتی که او وارد اکوادور بشود ما همان طور که در پرونده آسانژ نسبت به دولت بریتانیا عمل کردیم، نظر دولت آمریکا را جویا می شویم. ما به همه گوش می کنیم اما در نهایت تصمیم گیری با خود ماست.»
گفته می شود که ادوارد اسنودن، در محوطه ترانزیت فرودگاه مسکو مخفی شده است و به دنبال راهی برای ورود به اکوادور است.
حدود چهار هفته قبل روزنامه بریتانیایی گاردین به کمک اطلاعاتی که ادوارد اسنودن در اختیار این روزنامه گذاشته بود، افشا کرد که «آژانس امنیت ملی» آمریکا به طور مخفیانه اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و فعالیتهای اینترنتی میلیونها نفر را جمع آوری می کرده است.
گزارشهای منتشر شده بعدی «آژانس امنیت ملی» آمریکا را متهم کردند که با دسترسی به سرورهای شرکتهای بزرگ اینترنتی مثل گوگل و فیس بوک، از شهروندان معمولی جاسوسی کرده است.
دولت آمریکا و این شرکتها چنین اتهامی را رد کرده اند.
در گزارش اولیه روزنامه گاردین دولت آمریکا متهم شده بود که به شرکت تلفنی ورایزون، دستور داده بود اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی از جمله شماره تلفن، زمان و مکان مکالمات میلیونها نفر از مشتریان خود را به آژانس اطلاعاتی کشور بدهد.

0 comments:

Post a Comment