• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 8, 2013

اوجالان از اعتراضات ضددولتی ترکیه حمایت کرد

Posted by UNITY4IRAN On 5:25 PM No comments

رادیو آلمان: عبدالله اوجالان‌، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه با ارسال پیامی از زندان از جنبش اعتراضی علیه دولت اردوغان حمایت کرد. وی در عین حال به معترضان هشدار داد که نگذارند کنترل جنبش به دست ملی‌گرایان بیفتد.
عبدالله اوجالان، رهبر در بند حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) روز جمعه (۷ ژوئن/ ۱۷ خرداد) به‌رغم بستن پیمان صلح با دولت ترکیه از جنبش اعتراضی علیه دولت اردوغان در این کشور حمایت کرد.
بنا بر گزارش منتشره در روز شنبه (۸ ژوئن) در وب‌سایت روزنامه بریتانیایی "دیلی استار"، اوجالان در پیامی گفت: «برای من جنبش مقاومت بسیار پرمعنا است و با احترام به آن درود می‌گویم.»
یک مقام رسمی حزب "بی ان پی" که از احزاب اصلی حامی کردهای ترکیه است بعد از دیدار با اوجالان در زندان جزیره "ایمرالی" این پیام را به اطلاع عموم رساند.
به گزارش بخش ترک‌زبان شبکه "سی ان ان"، اوجالان به معترضان هشدار داد، نگذارند که جنبش به دست ملی‌گرایان ترکیه بیفتد.
رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه که معترضان خواستار کناره‌گیری او از قدرت شده‌اند روز جمعه در بازگشت خود از کشورهای شمال آفریقا گفت، دولت در برابر "درخواست‌های دمکراتیک" انعطاف دارد. وی همچنین انتقادهای اتحادیه اروپا از خود را در رابطه با برخوردهای خشونت‌آمیز با معترضان در طول هفته اخیر محکوم کرد.
اعتراض‌های ترکیه بعد از سرکوب شدید تجمع زیست‌محیطی علیه تغییر بافت پارک گزی در استانبول گسترده شد و ماهیتی ضد دولتی پیدا کرد.
مردم در استانبول و ده‌ها شهر دیگر به خیابان‌ها آمده و علیه دولت اردوغان شعار سر دادند. آنها دولت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه را به تلاش برای اسلامیزه کردن کشور، تضعیف دمکراسی و اتخاذ سیاستی استبدادی متهم می‌کنند.
اولین درگیری بعد از آتش‌بس
هفته گذشته شورشیان کرد ترکیه به یک پایگاه ارتش در مرز این کشور با عراق حمله کردند. سربازان دولتی به این حمله واکنش نشان داده و به روی مهاجمان آتش گشودند. این نخستین درگیری نیروهای دولتی ترکیه با شبه‌نظامیان کرد بعد از برقراری آتش در ۲۱ مارس سال جاری (۲۰۱۳) است.
شبه‌نظامیان "پ ک ک" از زمان بسته شدن پیمان صلح میان اوجالان و دولت اردوغان ترکیه را به صورت گروهی ترک می‌کنند.
اوجالان که به حبس ابد محکوم شده بعد از دستگیری در نایروبی کنیا در سال ۱۹۹۹ به ترکیه منتقل و به حبس ابد محکوم شد. وی دوران محکومیت خود را در زندانی در جزیره ایمرالی در دریای مرمره، واقع در جنوب استانبول می‌گذراند.
اوجالان در ۲۱ مارس امسال میان "پ ک ک" و دولت ترکیه آتش‌بس اعلام کرد و از افراد مسلح این گروه خواست، از خاک ترکیه عقب بنشینند.
تصمیم او به دنبال ماه‌ها مذاکره با مقام‌های امنیتی با هدف پایان دادن به شورش کردها اتخاذ شد.
درگیری‌های مسلحانه میان گروه خودمختاری طلب "پ ک ک" و نیروهای دولتی ترکیه در سال ۱۹۸۴ آغاز شد و تاکنون حدود ۴۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.
دولت ترکیه و متحدان غربی آن "پ ک ک" را سازمانی تروریستی قلمداد می‌کنند.

0 comments:

Post a Comment