• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, June 19, 2013

شرط فرانسوا اولاند برای حضور حسن روحانی در کنفرانس ژنو

Posted by UNITY4IRAN On 9:47 AM No comments

رادیو فرانسه: فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه دیروز سه‌شنبه، در حاشیه اجلاس "جی۸"، گفت که اگر حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران «اگر بتواند مفید باشد»، به او در کنفرانس صلح سوریه در ژنو خوش‌‌آمد خواهیم گفت.
آقای اولاند با بیان این که «ما منتظر اظهارات رییس جمهور جدید ایران درباره سوریه هستیم»، اضافه کرد: اما موضع من این است که اگر او می‌تواند مفید واقع شود، از او در کنفرانس ژنو خوش‌آمد می‌گوییم.
این اظهارات رییس جمهور فرانسه در حالی است که تاکنون این کشور مخالف حضور ایران در کنفرانس ژنو بود، اما شنبه گذشته بلافاصله پس از انتخاب شدن روحانی به مقام ریاست جمهوری ایران، لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که «انتظارات جامعه بین المللی درباره ایران به ویژه در زمینه پرونده هسته ای و تعهد این کشور در زمینه بحران سوریه بسیار زیاد است. ما حاضریم با رییس جمهور جدید در این باره همکاری کنیم.»
بعد از دو روز مذاکرات فشرده نشست سران جی ۸ در ایرلند شمالی، این گروه دیروز توانست به توافقی حداقلی درباره برگزاری فوری کنفرانس صلح سوریه موسوم به «ژنو 2» برسد، با این حال هنوز زمان برگزاری این کنفرانس مشخص نیست.
حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران، روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود درباره بحران سوریه گفت که این بحران باید از سوی خود مردم سوریه حل و فصل شود.
ایران، یکی از متحدان اصلی بشار اسد در منطقه، در حالی بر حل سیاسی بحران سوریه تأکید می‌کند که از سوی شورشیان سوریه به ارسال اسلحه به دولت این کشور متهم است.

0 comments:

Post a Comment