• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 11, 2013

میدان "تقسیم" تحت کنترل پلیس درآمد

Posted by UNITY4IRAN On 3:14 PM No comments

رادیو فرانسه: پلیس ترکیه با متفرق کردن تظاهرکنندگان، امروز دوشنبه، میدان "تقسیم" استانبول را تحت کنترل خود درآورده است. در همین حال رجب طیب اردوغان- نخست وزیر ترکیه، با اعلام شمار چهار نفر از قربانیان ناآرامی‌های اخیر در این کشور از تظاهرکنندگان خواسته پارک "گزی" را هم تخلیه کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، بامداد امروز صدها پلیس وارد میدان "تقسیم" شدند تا تظاهرکنندگانی که از مدت ٢ روز بدین سو در آنجا دست به تحصن زده اند را وادار به بیرون رفتن از آنجا کنند.
شماری از تظاهرکنندگان در برابر این اقدام دست به مقاومت زدند و با پلیس درگیر شدند و گفته میشود پلیس در برابر آنان از گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده است.
بنابر گزارش‌ها، پلیس موفق شده است بعد از سه ساعت درگیری‌های پراکنده با تحصن کنندگان، آنان را از میدان تقسیم بیرون کند، اما نیروهای امنیتی وارد پارک "گزی" که برنامه بازسازی آن از سوی دولت منشاء تظاهرات کنونی بشمار میرود، نشده است.
پلیس، پرچم‌ها، پلاکارت‌ها و سنگربندی‌های تظاهرکنندگان در میدان تقسیم را جمع آوری کرده است.
حسین آونی موتلو- استاندار استانبول، گفته است حضور تظاهرکنندگان باعث ناخشنودی مردم شده و تصویر ترکیه در جهان را خدشه‌دار کرده است.
ساعاتی بعد از حضور پلیس در میدان تقسیم، رجب طیب اردوغان؛ نخست وزیر ترکیه در بیانیه ای در پارلمان این کشور گفت شمار قربانیان در حوادث اخیر به چهارنفر، شامل سه تن از تظاهرکنندگان و یک پلیس رسیده است.
نخست وزیر ترکیه در این بیانیه با لحن شدیدی خطاب به تظاهرکنندگان گفت «پارک گزی یک منطقه اشغال شده نیست» و از آنان خواست این محل را ترک کنند.
واکنش شدید نخست وزیر ترکیه به ادامه تظاهرات و تلاش نیروهای امنیتی ترکیه برای پایان دادن به آن، در حالی صورت می گیرد که سه‌شنبه شب گذشته، بولنت آرنج- معاون رجب طیب اردوغان، اعلام کرد نخست وزیر ترکیه فردا چهارشنبه با گروه‌هایی از تظاهرکنندگان دیدار خواهد کرد.
ناظران می گویند دولت ترکیه سعی دارد با اقداماتی دوگانه، یعنی اظهارات آشتی‌جویانه از یکسو و دخالت پلیس برای در هم شکستن تظاهرات از سوی دیگر، ناآرامی‌های کنونی در این کشور را مهار کند.
آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان‌های دفاع از حقوق بشر، از قاطعیت نخست وزیر ترکیه وخشونت‌های فزاینده پلیس این کشور در برابر تظاهرکنندگان انتقاد کرده‌اند.
برمبنای آخرین آمار منتشر شده از سوی اتحادیه پزشکان ترکیه، روز جمعه گذشته نزدیک به ۵ هزار نفر در این تظاهرات زخمی شده‌اند.

0 comments:

Post a Comment