• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 21, 2013

سفارت اسرائیل در همسایگی ایران

Posted by UNITY4IRAN On 4:05 PM No comments

رادیو فرانسه: برای نخستین بار، سفارت اسرائیل در ترکمنستان افتتاح شد. اسرائیل از چند سال پیش برای گشایش نمایندگی سیاسی در این کشور همسایۀ ایران تلاش می‌کرد اما از جمله به دلیل مخالفت‌های مسکو به نتیجه نمی‌رسید. اما اینک با افتتاح این سفارتخانۀ جدید در آسیای میانه، اسرائیل موفق شده است بعد از ترکیه و ازبکستان، در یکی دیگر از کشورهای ترک‌زبان منطقه جای پای محکمی برای خود درست کند.
 بعد از چند سال تلاش، اسرائیل سرانجام موفق شد نمایندگی سیاسی خود را برای نخستین بار در اشک‌آباد (عشق‌آباد)، پایتخت ترکمنستان افتتاح کند.
 از زمان فروپاشی اتحاد شوروی و شکل‌گیری کشور ترکمنستان، اسرائیل روابط خوبی با این کشور داشته و مبادلات اقتصادی و بازرگانی آنها نیز گرم بوده است. در سال ٢٠٠٩، اسرائیل حتی گشایش سفارت خود در ترکمنستان را اعلام کرد، اما اشک‌آباد حاضر نشد سفیران پیشنهادی اسرائیل را بپذیرد.
یکی از این سفیران پیشنهادی، آقای روون دانیال بود که به عنوان مأمور سابق موساد شهرت داشت و قبلاً در سال ١٩٩٦، به اتهام جاسوسی از مسکو اخراج شده بود. گفته می‌شود که مخالفت‌ها و فشارهای دولت روسیه به دولت ترکمن، یکی از دلایل شکست اسرائیل در گشایش نمایندگی سیاسی در ترکمنستان بوده است.
چهار سال پیش، سایت "فرارو" که "نزدیک به محافل امنیتی ایران" شناخته می‌شود، از قول روزنامۀ اسرائیلی "معاریو" خبر داده بود که «اسرائيل تصميم به تحكيم روابط خود با كشورهاي هم‌مرز با ايران گرفته و قصد دارد در كشور تركمنستان و نزديك مرزهاي ايران، سفارتخانه تأسيس كند».
اسرائیل در دراز مدت مناسبات سیاسی گسترده‌ای با کشورهای ترک‌زبان منطقه برقرار کرده است. گذشته از ترکیه، کشورهای آذربایجان و ازبکستان روابط گرم و نزدیک با اسرائیل دارند. جمهوری اسلامی ایران تاکنون بارها به طور مستقیم و غیرمستقیم نسبت به همکاری‌های تنگاتنگ باکو- تل‌آویو اعتراض و حضور مأموران موساد را در آذربایجان گوشزد کرده است.
دیروز پنجشنبه، بعد از این که سفیر اسرائیل مطابق سنت دیپلماتیک، استوارنامۀ خود را به قربان‌قلی بردی‌محمدف- رئیس‌جمهوری ترکمنستان تقدیم کرد، سایت تلویزیون "گوناز" متعلق به کشور آذربایجان نوشت: «افتتاح سفارت اسرائیل در ترکمنستان و محاصره بیش از پیش ایران توسط اسرائیل، خشم مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت».
این سایت تأکید می‌کند که «روابط دوستانه اسرائیل با جمهوری آذربایجان، بارها خشم مقامات ایران را برانگیخته است».
به نوشتۀ همین سایت، سفیر اسرائیل در ترکمنستان از یهودیان ایرانی و اهل تبریز است و "شمی تزور" نام دارد.

0 comments:

Post a Comment