• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 21, 2013

احتمال انتقال ادوارد اسنودن٬ افشاگر آمریکایی به ایسلند

Posted by UNITY4IRAN On 10:12 AM No comments

رادیو آلمان: یکی از افراد مرتبط با ویکی‌لیکس که تبعه ایسلند است اعلام کرد که یک هواپیمای خصوصی آماده است تا پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا را در اسرع وقت از هنگ‌کنگ به ایسلند منتقل کند.
ادوارد اسنودن٬ وقتی با افشای "پرونده پریسم" بزرگ‌ترین افشاگری تاریخ ایالات متحده را رقم زد و بر جاسوسی گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا نور تاباند٬ به خوبی می‌دانست که روزهای سخت و پرچالشی را در پیش‌رو خواهد داشت و دیگر باید با زندگی عادی خود وداع کند.
حالا اولافور سیگوروینسون٬ مدیر مجموعه دیتاسل و از افراد موثر در پروژه ویکی‌لیکس که پیش‌تر اقداماتی را در حمایت از جولین آسانژ هم انجام داده٬ روز پنج‌شنبه (۳۰ خرداد٬ ۲۰ ژوئن) اعلام کرد که یک هواپیمای خصوصی را در چین آماده کرده تا به محض دریافت پاسخ مثبت از سوی دولت ایسلند برای اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن٬ در سریع‌ترین زمان ممکن او را از هنگ‌کنگ به ایسلند منتقل کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز٬ سیگوروینسون گفته دولت ایرلند باید تایید کند که علاوه بر اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن٬ از استرداد او به آمریکا هم جلوگیری خواهد کرد؛ پس از دریافت این تاییدیه از سوی وزارت کشور ایسلند٬ مانعی بر سر راه انتقال امن او به این کشور نخواهد بود.
او گفت همه تلاش خود را خواهد کرد تا ادوارد اسنودن ۲۹ ساله بتواند تابعیت ایسلند را هم بگیرد. هنوز دولت ایسلند رسما واکنشی به این درخواست‌ها نشان نداده است. ایسلند که در سال‌های اخیر "بهشت آزادی اینترنت" نام گرفته٬ به حمایت از کنشگران تاثیرگذار جهان آنلاین مشهور است.
پی‌آمدهای سهمگین یک افشاگری تاریخی
ادوارد اسنودن٬ یک متخصص جوان شبکه‌های کامپیوتری است و در دو هفته‌ای که از افشاگری تاریخی او می‌گذرد٬ بارها در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کرده که از این افشاگری هدفی جز "حراست از آزادی‌های اساسی مردم سراسر جهان" نداشته است.
آقای اسنودن در افشاگری‌های خود گفت آمریکا در حال تاسیس یک سیستم کاملا پنهان و محرمانه جاسوسی بود که زندگی همه آمریکایی‌ها و شهروندان دیگر کشورهای جهان را زیر نظر می‌گرفت و او قصد داشت با افشاگری مانع از نابودی حریم خصوصی با توسعه این "ماشین مخوف جاسوسی" شود.
اطلاعاتی که ادوارد اسنودن منتشر کرده تبدیل به رسوایی بزرگی برای دولت باراک اوباما شده است. گاردین او را از این حیث با بردلی منینگ مقایسه می‌کند؛ سربازی که با زمینه‌سازی انتقال اسناد محرمانه به ویکی‌لیکس به جرم "هم‌دستی با دشمنان" از طریق انتشار اسناد محرمانه نظامی و دولتی محاکمه شده است.

0 comments:

Post a Comment