• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, June 4, 2013

دعوت آکادمی هنر آلمان از میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

Posted by UNITY4IRAN On 6:12 PM No comments

رادیو آلمان: رییس آکادمی هنر آلمان از میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای شرکت و سخنرانی در نمایشگاه "در اندیشه آزادی" که در برلین برگزار می‌شود، دعوت کرده است. این دو نفر بیش از دو سال است که در زندان خانگی به سر می‌برند.
کلاوس اشتیک (Klaus Staeck)، رئیس آکادمی هنر آلمان در دعوتنامه‌ای که به نظر می‌رسد جنبه نمادین دارد از میرحسین موسوی‌، یکی از رهبران منتقدان حکومت ایران، که به همراه همسرش در حبس خانگی به سر می‌برد، دعوت کرده است تا در نمایشگاه ۲۸ اثر از نقاشی‌های‌اش در برلین شرکت کند.
آکادمی هنر آلمان روز ۶ ژوئن (۱۶خرداد) یک مجموعه از آثار نقاشی میرحسین موسوی را افتتاح خواهد کرد. این نمایشگاه از هفتم تا ۲۳ ماه ژوئن پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
به گفته رئیس آکادمی هنر آلمان کارهای روی کاغذ میرحسین موسوی به خاطر رنگ آمیزی ویژه آن‌ها و ویژگی مبانی نقاشی بلافاصله مورد توجه اعضای آکادمی قرار گرفته است.
در بروشور نمایشگاه "در اندیشه آزادی" آمده است که رئیس سابق فرهنگستان هنر ایران به همراه همسرش، زهرا رهنورد، مجسمه ساز و استاد دانشگاه از سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) تاکنون در تهران در زندان خانگی بسر می‌برند و از هرگونه ارتباط با دنیای خارج محروم هستند و انجام فعالیت‌های هنری و برگزاری نمایشگاه برای آن‌ها غیرممکن است.
کلاوس اشتیک در دعوتنامه خود خطاب به موسوی و رهنورد ابراز امیدواری کرده است که کارهای یاد شده در برلین و آلمان مورد توجه قرار بگیرند.
یکی از نقاشی‌های میرحسین موسوی که در آدمی هنر برلین به نمایش در خواهد آمد
وی در بخش دیگری از این دعوتنامه با اشاره به این‌که آزادی بیان و آزادی هنر، بخش ضروری و اجتناب‌ناپذیر یک جامعه دموکراتیک است، می‌افزاید: «برای آکادمی هنر و اینجانب این امر افتخار ویژه ای است که روز ششم ژوئن را با افتتاح نمایشگاه شما و برنامه گفت‌و‌گوی فرهنگستان به شما اختصاص می‌دهیم.»
بر اساس برنامه اعلام شده، در حاشیه این نمایشگاه، نایکا فروتن دانش آموخته علوم اجتماعی، کلاوس اشتیک رئیس آکادمی هنر آلمان، اردشیر امیرارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید و شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
حمید حمیدی از برگزارکنندگان این نمایشگاه، پیش‌تر به دویچه وله گفت:«میرحسین موسوی ۱۱ سال رئیس فرهنگستان هنر در ایران بود، بنابراین برای برپایی نمایشگاهی از آثار هنری او با آکادمی هنرها در برلین تماس گرفتیم، چون آن‌ها به نوعی همکار میرحسین موسوی محسوب می‌شوند.»
به گفته حمیدی آثاری که در نمایشگاه برلین به معرض تماشا گذاشته می‌شوند، بخشی از نقاشی‌های میرحسین موسوی هستند که به ابتکار شورای هماهنگی راه سبز امید از تشکل‌های منتقد حکومت ایران، از کشور خارج شده و قرار است در شهرهای مختلف اروپایی و آمریکا به نمایش گذاشته شوند.

0 comments:

Post a Comment