• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 21, 2013

نگرانی از بروز ناآرامی‌ در مصر در سالروز ریاست‌جمهوری مرسی

Posted by UNITY4IRAN On 6:27 PM No comments

رادیو آلمان: احزاب و گروه‌های اپوزیسیون مصر از مردم این کشور خواسته‌اند تا همزمان با فرارسیدن سالروز ادای سوگند ریاست‌جمهوری توسط محمد مرسی در سی‌ام ژوئن (۹ تیر)، دست به تظاهرات سراسری در این کشور زنند.
با گذشت یک سال از دوران ریاست‌جمهوری محمد مرسی در مصر، نگرانی‌ها از بروز ناآرامی و درگیری‌های خیابانی در این کشور افزایش یافته است.
یکی از اعضای پیشین حزب اسلام‌گرای "سازندگی و توسعه" روز جمعه (۲۱ ژوئن/۳۱ خرداد) به روزنامه عربی "الشرق‌الاوسط" گفت، بسیاری از اسلام‌گرایان مصر قرار است، روز جمعه ۲۸ ژوئن (هفتم تیر) با تجمع‌های اعتراضی در مقابل مقر کاخ ریاست‌جمهوری از حقوق مشروع خود دفاع کنند.
احزاب و گروه‌های اپوزیسیون مصر از مردم این کشور خواسته‌اند تا هم‌زمان با فرارسیدن سالروز ادای سوگند ریاست‌جمهوری توسط محمد مرسی در سی‌ام ژوئن (۹ تیر)، دست به تظاهرات سراسری در کشور زنند.
جمع‌آوری ۱۵ میلیون امضا برای کناره‌گیری مرسی
یکی از گروه‌های اپوزیسیون مصر موسوم به "حرکت اعتراضی" می‌گوید، تاکنون بیش از ۱۵ میلیون امضا از شهروندان مصری جمع‌آوری کرده است؛ شهروندانی که به گفته‌ی این گروه مخالف دولت مصر، خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهور اسلام‌گرا و برگزاری مجدد انتخابات هستند.
حزب اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین که در سال ۲۰۱۲ میلادی، محمد مرسی را به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری مصر مطرح کرد، درخواست برگزاری انتخابات تازه و کناره‌گیری مرسی را رد کرده است.
توافق اولیه درباره ادامه همکاری استاندار اسلام‌گرای اقصر
از سوی دیگر اعلام شده است درباره انتصاب عادل اسد الخیاط، یکی از اعضای بلندپایه‌ گروه "جماعه‌‌الاسلامیه" به استانداری شهر "اقصر" توافقاتی میان دولت و مخالفان صورت گرفته است. بر اساس این توافق الخیاط استانداری شهر دیگری را برعهده خواهد گرفت.
هفته گذشته تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که محمد مرسی بیش از نیمی از ۱۷ استاندار این کشور را از میان اعضای اخوان‌المسلمین و جماعه‌الاسلامیه انتخاب کرده است.
این اقدام رئیس‌جمهور مصر با اعتراضات مردم در شهرهای مصر از جمله در شهر اقصر همراه بود. بیشترین اعتراض‌ها به انتخاب استاندار جدید اقصر از سوی شرکت‌های گردشگری صورت گرفت. مسئولان این شرکت‌ها اسد الخیاط را اسلام‌گرایی افراطی می‌دانند و معتقدند چنین فردی نمی‌تواند استاندار یکی از شهرهای پرجاذبه‌ی مصر برای گردشگران باشد.

0 comments:

Post a Comment