• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 30, 2013

هزاران تن از مخالفان محمد مرسی به سوی میدان تحریر سرازیر شدند

Posted by UNITY4IRAN On 11:20 AM No comments

العربیه: هزاران تن از مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه 30-6-2013 همزمان با نخستین سالگرد رسیدن وی به ریاست جمهوری آن کشور در میدان تحریر گرد آمده، و خواهان کناره گیری وی از قدرت شده اند.
این درحالی است که هوادران اسلامگرای او نیز تصمیم گرفتند که یک تظاهرات ملیونی را به منظور حمایت از مرسی برگزار کنند.

در همین حال ارتش مصر اعلام کرده که اجازه نخواهد داد که کشور به جنگ داخلی سوق داده شود.

فعالان مصری که کمپین عصیان مدنی و فراخوان تظاهرات علیه حکومت اخوان المسلمین را تدارک دیدند، می گویند تا این امروز توانسته اند بیش از 22 میلیون امضا در حمایت از برگزاری انتخابات زودهنگام به دلیل عدم صلاحیت مرسی جمع آوری کنند.

اداره کنندگان کمپین که اکثریت آنها را لیبرال ها و سکولارها تشکیل می دهند از امضاکنندگان خواسته اند تا در روز یکشنبه به میدان تحریر قاهره تجمع کنند.

محمود بدر سخنگوی فعالان فراخوان عصیان مدنی امضاء کنندگان در میدان های شهر تا برکناری مرسی خواهند ماند.
در همین حال محمد البرادعی یکی از رهبران برجسته جبهه نجات ملی مصر و دبیر کل حزب "قانون اساسی" با ارسال یک پیام ضبط شده که در یکی از شبکه های تلویزیونی مخالفان پخش شد، از مردم مصر خواست در این تظاهرات گسترده مسالمت آمیز شرکت کنند وی همچنین به مرسی پیشنهاد کرد  تا به ندای مردم گوش دهد و از قدرت کنار رود.
هواداران مرسی نیز برای حمایت از وی فراخوان عمومی دادند. حزب " العداله و التنمیه " شاخه سیاسی اخوان المسلمین با صدور اطلاعیه از همه هواداران این حزب ودیگر نیروهای اسلامگرای مصری خواست که در مسجد "رابعه العدويه تجمع کنند تا حمایت ملیونی خود را در مقابل مخالفان به نمایش بگذارند.
مخالفان به سیاست های حکومت اسلامگرای مرسی، اعتراض دارند. در روزهای گذشته تنش های سیاسی حاد بین دو طرف در مصر به شدت افزایش یافته است.

از روز چهارشنبه تاکنون دست کم 10 تن کشته و دهها تن دیگر بر اثر درگیری بین طرفین زخمی شدند.

رسانه های خبری روز شنبه از کشته شدن یک شهروند آمریکایی در تظاهرات روز جمعه در قاهره خبر دادند.

همزمان با این تظاهرات گسترده از سوی مخالفان، نارضایتی عمومی از اوضاع اقتصادی، گرانی کالاها و مواد غذایی، بیکاری، قطع مکرر آب و برق در مناطق مختلف پایتخت و کمبود سوخت برای خودرو ها خشم مردم مصر را برانگیخته است.
واکنش کشورهای غربی نسبت به اوضاع مصر
ایالات متحده بزرگترین متحد مصر قبل از انقلاب به شهروندان خود درباره سفر به مصر هشدار داده است.
رئیس جمهور آمریکا که از آفریقای جنوبی دیدن می کند، از همه طرف های درگیر خواسته است که از خشونت دوری کنند. و به مرسی و مخالفان او توصیه کرده که وارد گفت و گوی جدی و سازنده تری شوند.

بریتانیا نیز از اتباع خود خواست که به محل تظاهرات نزدیک نشوند. همچنین فرانسه به شهروندانش  توصیه کرده که از رفت و آمد به امکان برگزاغری تظاهرات در قاهره و دیگرهای شهرهای ناآرام مصر خودداری کنند.

0 comments:

Post a Comment