• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 2, 2013

اردوغان دیکتاتوری را رد کرد، ترکیه همچنان ناآرام

Posted by UNITY4IRAN On 11:33 PM No comments

یورونیوز: اوضاع در ترکیه همسایه شرقی ایران همچنان ناآرام است و این ناآرامی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور را به واکنش های پیاپی واداشته است.
اردوغان روز یکشنبه در چند سخرانی در آنکارا، اتهام دیکتاتوری مذهبی خود را رد کرد و گفت: «اگر معترضان کسی را که به مردم خدمت کرده «دیکتاتور» می نامند، من حرفی برای گفتن ندارم. من صاحب مردم نیستم. دیکتاتوری در خون من جاری نیست. من خادم مردم هستم. این تظاهرات، تظاهراتی« ایدئولوژیک» است که مخالفان دولت که نتوانسته اند در عرصه انتخابات، ما را شکست دهند، آن را ترتیب دادند. من در برابر این قانون شکنان کوتاه نمی آیم»
معترضان خشمگین، امروز در آنکارا به برخی اماکن عمومی همچون بانک ها حمله کردند و شیشه های بانک ها را شکستند. پلیس عصر یکشنبه برای متفرق کردن گروهی از معترضان در آنکارا گاز اشک آور شلیک کرد.
اردوغان امروز با ملت ترکيه اعم از چپگرايان و لائيک ها و اسلامگرايان معتدل مواجه است و آنان او را به تندروی اسلامی و از بين بردن ارزش های جامعه مدنی و آزادی ها در ترکيه متهم مي کنند.
معترضان که ابتدا به بهانه جلوگیری از تخریب یک پارک در میدان تقسیم استانبول به خیابان ها آمدند، اکنون در شعارهایشان از اردوغان می خواهند که استعفا کند.
 ****
رادیو فرانسه: طی سه روز گذشته، پلیس ترکیه بیش از ١٧٠٠ نفر از معترضان را در این کشور بازداشت کرده است؛ این در حالی است که معترضان شب گذشته پیروزی خود را جشن گرفتند.
معمر گولر- وزیر کشور ترکیه، درباره آمار بازداشت شدگان اعتراضات این کشور گفت که اغلب بازداشت شدگان آزاد شده اند؛ وی همچنین گفت که از روز 28 ماه مه گذشته تا امروز، 235 تجمع اعتراضی در سراسر ترکیه برگزار شده است.
اما در سومین روز از اعتراضات ترکیه، معترضان ترک با تجمع در میدان "تقسیم" شهر استانبول، همچنان مخالفت خود را با دولت رجب طیب اردوغان اعلام کردند.
همچنین خبرگزاری فرانسه از وقوع چند تجمع اعتراضی آنکارا- پایتخت ترکیه، خبر داده است.
اعتراضات امروز ترکیه در حالی برگزار شد که پلیس این کشور تلاش می‌کرد در آنها دخالت نکند.
اعتراضات اخیر ترکیه که با اعتراض به طرح تخریب یک پارک در استانبول شروع شد، بزرگترین اعتراضات مردمی ضددولتی در این کشور از زمان به قدرت رسیدن اسلامگرایان در سال 2002 است.
بر اساس برخی گزارش‌ها، در این اعتراضات 414 شهروند ترکیه زخمی شدند که حال شش نفر آنها وخیم است.
این در حالی است که خبرگزاری آناتولی- خبرگزاری رسمی ترکیه، تعداد زخمی‌ها را 56 نفر اعلام کرده است.
اما وزیر کشور ترکیه، دیشب گفت که 79 نفر شامل 53 شهروند و 26 پلیس در سراسر این کشور زخمی شدند.

0 comments:

Post a Comment