• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, June 7, 2013

برلن استفاده از خشونتهای بیجا علیه تظاهرکنندگان ترکیه را «شوک آور» خواند

Posted by UNITY4IRAN On 11:24 AM No comments

رادیو فرانسه: دولت آلمان امروز پنجشنبه استفاده از «خشونتهای بیجا» در برابر اعتراض کنندگان علیه دولت رجب طیب اردوغان را شوک آور خواند و از دولت آنکارا خواست به این خشونتها پایان بدهد. اظهارات امروز نخست وزیر ترکیه مبنی بر مقابله با تظاهرکنندگان، به سقوط بازار بورس استانبول همراه شده است.
مارکوس لونینگ، نماینده دولت آلمان در امور حقوق بشر امروز با انتشار بیانیه ای گفت: «شمار زیاد افراد بازداشت شده و زخمی ها شوک آور است. من از دولت ترکیه میخواهم به خشونتهای بیجا پایان بدهد.»
در حالیکه اعتراضات یک هفته ای در ترکیه تا کنون به مرگ سه نفر، دو نفر از اعتراض کنندگان و یک پلیس انجامیده، سندیکاهای پزشکان ترکیه شمار زخمی شدگان را بیشتر از ٤٣٥٥ تن اعلام کرده اند.
آنان حال ٤٧ تن از این زخمی شدگان را وخیم خوانده اند.
دولت ترکیه در مقابل شمار زخمی شدگان را «بیشتر از ٣٠٠ نفر» اعلام کرده است.
نماینده دولت آلمان در امور حقوق بشر از دولت ترکیه خواست «بازداشت شدگان این اعتراضات را فورا آزاد و از حمله به افرادی که از حقوق مسلم خود برای آزادی بیان و آزادی تجمعات استفاده می کنند، خودداری کند.»
مارکوس لونینگ همچنین بازداشت معترضانی که در شبکه تویتر فعال هستند را نیز غیرقابل قبول خواند و گفت این بازداشتها نشان دهنده محدودیت آزادی بیان در ترکیه است.
نزدیک به ٣ میلیون از اتباع ترکیه و یا آلمانی های ترک تبار در آلمان زندگی می کنند و بزرگترین جامعه خارجی های مقیم آلمان و اتحادیه اروپا را تشکیل میدهند.
آلمان روز دوشنبه گذشته گفته بود ناآرامی های ترکیه را با نگرانی دنبال می کند اما در همین حال تاکید کرده بود این ناآرامی ها تاثیری در تقاضای ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا نخواهد داشت.
آلمان از سال ٢٠٠٥ گفتگوها برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز کرده است اما این گفتگوها بدلیل مخالفت های فرانسه و آلمان، تا کنون به نتیجه نرسیده است.
تقاضای آلمان برای پایان دادن به خشونتها علیه معترضان در ترکیه با اظهارت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور همزمان شده که قبل از بازگشت از تونس به کشورش، امروز گفت در برابر اعتراض کنندگان کوتاه نخواهد آمد.
وی با متهم کردن« تروریستها» به دست داشتن در اعتراضات این کشور گفت از قدرت کناره گیری نخواهد کرد و برنامه ساختمان یک مجتمع تجاری و فرهنگی در میدان تقسیم استانبول را عملی خواهد کرد.
بر اساس آخرین گزارشها این اظهارات نخست وزیر ترکیه با سقوط ٤٬٧٠ در صد بازار بورس استانبول عصر امروز همراه شده است.

0 comments:

Post a Comment