• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, June 24, 2013

چهار کشته و چندین زخمی در درگیری خونین سنی‌ها و شیعیان مصر

Posted by UNITY4IRAN On 6:18 PM No comments

رادیو آلمان: گروهی از سنی‌های مصر با حمله به یکی از نشست‌های شیعیان در روستای ابومسلم دست‌کم ۴ نفر را کشته و گروهی را مجروح کرده‌اند.
نخست‌وزیر مصر این اقدام را محکوم کرد و آن را عملی ظالمانه و در تعارض با تعالیم مذهبی خواند.
در پی حمله مسلمانان ‌سنی‌مذهب مصر به شیعیان این کشور در روز یک‌شنبه (۲ تیر، ۲۳ ژوئن) تاکنون دست‌کم ۴ تن از شیعیان کشته شده‌اند. گفته می‌شود که این حملات در پی هراس سنی‌ها از گسترش مذهب شیعه در این کشور صورت گرفته است.
گزارش این حملات و تلفات جانی آن به‌طور گسترده‌ای در رسانه‌های دولتی مصر منعکس شده و به تایید شاهدان عینی و مقامات امنیتی این کشور هم رسیده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، صدها تن از ساکنان روستای ابومسلم که در حومه قاهره قرار دارد، پس از آگاهی از برگزاری نشستی خصوصی توسط شیعیان در منزل مسکونی یکی از رهبران برجسته شیعیان این کشور، منطقه را در محاصره خود گرفتند و از آنها خواستند که از آن مکان خارج شوند اما پس از خودداری آنها، با سر دادن شعار الله اکبر و پرتاب بمب‌های دست‌ساز و کوکتل‌مولوتف به محل برگزاری این نشست، آنجا را به آتش کشیدند.
روزنامه دولتی الاهرام ابتدا اعلام کرده بود که ۴ نفر از مجروحان این حادثه به بیمارستان منتقل شده‌اند اما وزارت بهداشت مصر اندکی بعد اعلام کرد که این ۴ مجروح در بیمارستان جان باخته‌اند. مهاجمان سنی، شیعیان را "مرتد" می‌دانند و در تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از این حادثه، به این حمله خون‌بار افتخار می‌کنند.
واکنش نخست‌وزیر مصر: مهاجمان محاکمه خواهند شد
هشام قندیل، نخست ‌وزیر مصر، روز دوشنبه (۳ تیر، ۲۴ ژوئن) حملات سنی‌ها به شیعیان را "زشت و ظالمانه" خواند و این اقدام را به شدت محکوم کرد. دفتر نخست‌وزیری مصر با صدور بیانیه‌ای گفت: «این جرایم با آموزه‌های بهشتی مذاهب سازگار نیست و در تضاد با رواداری مذهبی رایج در مصر است.» به گفته مقامات مصری عاملان این حمله به زودی باید در برابر قانون پاسخگوی اقدامات خود باشند.
گفته می‌شود در در هفته‌های اخیر حمله به شیعیان از سوی رهبران سنی‌مذهب مصر، پیوسته در رسانه‌های این کشور در جریان بوده است. شیعیان در جمعیت ۸۴ میلیونی مصر اقلیتی کوچک‌اند و همواره به ارتباط با شیعیان ایران و پی‌گیری اهداف جمهوری اسلامی متهم می‌شوند.
گفته می‌شود تنش‌ها میان شیعیان و سنی‌ها پس از سفر محمود احمدی‌نژاد به مصر و پیشنهاد ایجاد "اتحادی استراتژیک" میان دو کشور بالا گرفته است. پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران عملا راه به جایی نبرد، اما در واکنش به آن بیش از صد نفر از اسلام‌گرایان سنی مصر در ماه آوریل در برابر دفتر دیپلماتیک ایران در قاهره تجمع کردند تا صدای اعتراض خود به ازسرگیری روابط با تهران را به گوش مقامات مصری برسانند.

0 comments:

Post a Comment