وی با اشاره به اوضاع اقتصادی کشور اظهار داشت:" در بخش اقتصادی وضع ما بد است و این اصلا شوخی ندارد. با شعار دادن و قلب واقعیت هم وضع ما خوب نمی‌شود. باید واقعیت را بپذیریم."
وی همچنین افزود:"یکی از اصلی‌ترین مشکلات امروز ما بحث روابط خارجی و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است. در حوزه سیاست بالاخره ما با ایالات متحده که تحریم‌هایی علیه ما اعمال کرده است مواجه هستیم و برای اینکه بتوانیم یک دوره گفت‌وگوی سازنده را بگذرانیم نیازمند توافقات جدی در داخل هستیم. به هر تقدیر مشی ایران حل مساله هسته‌ای و دیگر مباحث و اختلافات خارجی از طریق روش‌های دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز است. برای اینکه بتوانیم یک دوره موفق کار مذاکراتی داشته باشیم، باید این کار بدون فشار جلو رود. لذا نباید شرایطی پیش بیاید که دولت آقای روحانی طوری تحت فشار باشد که نتواند به خوبی منافع ملی را در مذاکرات جلو ببرد."

مشاور روحانی در مورد بخش اقتصادی کشور گفت:" تولید ناخالص داخلی ما با رشد منفی مواجه بوده، در سال قبل و امسال هم پیش‌بینی‌ها منفی است. درآمد نفتی ما کمتر از نصف شده و این اوضاع اینطور نیست که بتوان به صورت خیلی فوری و ضربتی همه چیز را درست کرد.اقتصاد ما الان رانتی شده است. جمع کردن این موضوع کار ساده‌ای نیست."

وی در ادامه افزود:" هم نیاز به بازسازی سیاسی در کشور دارد تا ریشه رانت خشکانده شود و هم بازسازی اقتصادی تا تصمیمات کارشناسی و دقیق شوند. کارخانجاتی که تعطیل شده‌اند نیاز به وقت زیادی برای بازگشایی دارند".

می‌شوند و بعد از آن هم سرخوردگی ایجاد می‌کنند. در واقع ایجاد توقعات زیادی یک خطر برای دولت آینده است.

اکبر ترکان گفت: "ما باید هم خودمان بدانیم و هم به مردم بگوییم که چیزی در شرایط اقتصادی ما عوض نشده است. همان تحریم‌ها هنوز هستند. دولت یازدهم میراث‌دار تمام صنعت تعطیل و نیمه تعطیل کشور است. میراث‌دار تمام مشکلات اقتصادی است. این دولت باید تمام ساختارهای اقتصادی از بین رفته مثل سازمان مدیریت را احیا کند که باز هم احیای آن حکایت بازگشایی همان کارخانه‌ای است که برای شما مثال زدم."
وی در باره نحوی  احیای سازمان های مدیریتی در دولت جدید روحانی افزود:"  احیای سازمان مدیریت و دیگر نهادهای مشابه فقط مصوبه مجلس نیست. حالا ما باید نه از صفر ولی از چیزی نزدیک به صفر دوباره آغاز کنیم. تنها چیزی که الان تغییر کرده این است که امید در میان مردم ایجاد شده است. این امید و شادابی آغازی است برای اینکه همه آن خرابی‌ها بازسازی شوند. ولی نباید این امیدها را زیاد از حد بزرگ کنیم چون تبدیل به امید واهی می‌شوند و بعد از آن هم سرخوردگی ایجاد می‌کنند. در واقع ایجاد توقعات زیادی یک خطر برای دولت آینده است".
مشاور رئیس جمهور در باره  ضرورت  انعکاس واقعیت ها ی جامعه از سوی صدا و سیما گفت:" جلوتر و بیشتر از همه وظیفه انعکاس واقعیت بر عهده مجلس و صدا و سیماست. این دو نهاد نباید بگذارند که توقع و مطالبه بیجا و غیرواقعی از دولت شکل بگیرد. الان به نظر من تبلیغ کردن بیش از حد آقای روحانی و برنامه‌های ایشان در صدا و سیما لزوما لطف به وی و دولتش نیست. اگر قرار است که توقع بی‌مورد ایجاد نشود صدا و سیما باید همپای آن برنامه‌ها بگوید که دولت یازدهم کشور را در چه وضعیتی قرار است تحویل بگیرد. وضع اقتصاد چیست و شاخص‌های اقتصادی ما چگونه هستند. مجلس هم نباید توقع بی‌مورد داشته باشد و بخواهد دولت معجزه کند".