• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 29, 2013

زد و خورد میان معترضان در تخار دست کم ۳ کشته برجا گذاشت

Posted by UNITY4IRAN On 8:45 PM No comments

بی‌بی‌سی: در اثر زد و خورد میان تظاهرکنندگان در شهر تالقان مرکز ولایت تخار دست کم ۳ نفر کشته و پنجاه نفر زخمی شدند.
در پی چند روز تظاهرات مخالفان والی و فرمانده پلیس ولایت تخار، امروز شماری از مردم در حمایت از مقام‌های این ولایت دست به تظاهرات زدند که در نتیجه میان دو طرف درگیری صورت گرفت.
مبین غفوری خبرنگار بی‌بی‌سی در تخار می‌گوید حوالی ساعت سه بعد از ظهر امروز بیشتر از صد نفر از مردم به طرفداری از والی، فرمانده پلیس و رئیس امنیت ولایت تخار دست به تظاهرات زدند و خواهان بازگشایی مغازه‌ها و خیابان‌های شهر شدند.
یک مقام پلیس تخار به بی‌بی‌سی گفت که بیشتر افراد در نتیجه پرتاب سنگ زخمی شده‌اند.
خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که صدای تیراندازی نیز شنیده شد و ادعاهای وجود داشته که در میان تظاهرکنندگان دو طرف افراد مسلح نیز دیده شده است.
گفته شده که پلیس در محل حضور داشته اما قادر نشده از به خشونت کشیده شدن اعتراض‌ها جلوگیری کند.
از چند روز بدین سو هزارها نفر در اعتراض به آنچه آنها دست داشتن مقام‌های این ولایت در فساد و همکاری با گروه‌های غیرقانونی می‌خوانند، دست به تظاهرات زده اند.
'شورای مجاهدین ولایت تخار' که سازماندهی این راهپیمایی را به عهده گرفته گفته است تا زمانی که والی، فرمانده پلیس و رئیس امنیت ولایت تخار از وظایف خود کناره گیری نکنند، راهپیمایی با قوت خود ادامه خواهد یافت.
خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید این تظاهرات باعث شده تا در چند روز گذشته بیشتر مغازه‌ها و خیابان‌های مرکز شهر تالقان مسدود باقی بمانند.
مخالفان والی و دو مقام دیگر امنیتی را متهم به سمت‌گرایی و قوم‌گرایی کرده‌اند.
دولت افغانستان هنوز در این مورد واکنشی نشان نداده و تلاش بی‌بی‌سی برای تماس با مقام‌های ولایت تخار نیز نتیجه‌ای در پی نداشته است.
راهپیمایی در تخار در حالی وارد ششمین روز شده که اخیرا شماری از هواداران ژنرال دوستم در ولایت جوزجان با سازماندهی راهپیمایی‌ علیه محمد عالم ساعی والی این ولایت، آقای ساعی را مجبور به ترک ولایت کردند.
تظاهرات در ولایت جوزجان یک روز پس از درگیری افراد ژنرال دوستم و محافظان والی جوزجان سازماندهی شده بود.

0 comments:

Post a Comment