• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 9, 2013

واکنش سرد مردم ترکیه به سخنرانی اردوغان

Posted by UNITY4IRAN On 10:05 PM No comments

یورونیوز: تنها لحظاتی پس از سخنرانی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در فرودگاه آدانا، هزاران نفر دیگر به معترضان حاضر در میدان تقسیم پیوستند تا برای دهمین روز متوالی علیه سیاست های دولت راهپیمایی کنند.
یکی از شهروندان حاضر در این میدان می گوید: «نخست وزیر می گوید که پاسخ باید از طریق صندوق رای داده شود، اما در واقع صندوق های رای تنها به معنی تایید کارهایی است که هم اکنون دولت در حال انجام آن است. تنها راه تحریم انتخابات و ماندن در خیابان هاست.»
و دیگری می افزاید: «از مخالفان می خواهم که تا انتخابات به اعتراض ها ادامه دهند. این جنبش که ابتدا به دلایل زیست محیطی آغاز شد، اکنون به یک اعتراض عمومی تبدیل شده. ما تا جایی که بتوانیم از معترضان پشتیبانی می کنیم، اما بهتر است این روند در یک فرایند دموکراتیک مانند انتخابات حل شود.»
عصر یکشنبه هزار نفر از معترضان بار دیگر در میدان تقسیم استانبول دست به راهپیمایی زدند و خواستار کناره گیری آقای اردوغان از قدرت شدند. 
اردوغان: با انتخابات به مخالفان درس بدهید
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه در فرودگاه آدانا به اعتراضات مردمی علیه دولت خود واکنش نشان داد.
وی در حالی که بر سقف یک اتوبوس با هوادارانش صحبت می کرد با اشاره انتخابات محلی که بزودی برگزار می شود گفت: «از شما می خواهم بصورت دموکراتیک از طریق انتخاباتی که هفت ماه دیگر برگزار می شود به آنها درس بدهید. شما از طریق انتخابات به کسانی که اخبار دروغ در کشور و در جهان منتشر می کنند پاسخ خواهید داد، زیرا کسانی هستند که ترکیه قوی و توسعه یافته را نمی خواهند.»
معترض ترک: با اتحاد به آزادی می رسیم
مخالفان دولت ترکیه شنبه شب را هم در چادرهایی که در میدان تقسیم برپا کرده اند به روز رساندند.
معترضان، به وضعیت سیاسی موجود انتقاد دارند خواستار کناره گیری رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از قدرت هستند. در مقابل آقای اردوغان می گوید که تا انتخابات بعدی از قدرت کناره گیری نمی کند.
یکی از معترضان می گوید: «همه مردم زیر یک چتر گرد آمده اند، ما متحدیم نه فقط علیه دولت بلکه هر کسی می خواهد آزادی هایش را بدست بیاورد. با این همبستگی همه می توانند آزادی هایی را که می خواهند به دست بیاورند.»
و دیگری می افزاید: «همه چیز بدتر می شود چون سخنرانی اردوغان با عصبانیت و نفرت همراه بود. ادبیات او خطاب مردم ادبیات عصبی ای است.»
در مقابل، آقای اردوغان با تاکید بر اینکه با «خشونت و وحشیگری و هر حرکتی که آزادی دیگران را تهدید کند» مخالف است گفت که از صمیم قلب پذیرای کسانی خواهد بود که به سازوکارهای دموکراتیک پایبند هستند.
اما سخنرانی نخست وزیر ترکیه نه تنها آتش خشم مخالفان را فروکش نکرد بلکه عصبانیت آنها را نیز برانگیخت و دهها هزار نفر را به خیابان های این کشور کشاند.
در آنکارا شنبه شب حدود پنج هزار نفر به خیابان ها آمد و علیه دولت شعار دادند.
پلیس برای متفرق کردن مخالفان اقدام به استفاده از گاز اشک آور کرد. در جریان درگیری میان دو طرف در آنکارا دهها نفر زخمی شده اند.

0 comments:

Post a Comment