• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, June 15, 2013

احتمال ایجاد منطقه پرواز ممنوع در خاک سوریه

Posted by UNITY4IRAN On 12:49 AM No comments

رادیو آلمان: ایالات متحده آمریکا احتمالا به‌زودی بخش کوچکی از خاک سوریه را در مرز اردن منطقه پرواز ممنوع اعلام خواهد کرد.
هفته گذشته موشک‌های پاتریوت و جنگنده‌های آمریکایی برای شرکت در یک رزمایش به اردن فرستاده شدند.
یک روز پس از آن‌که آمریکا به استناد گزارش سرویس‌های مخفی اعلام کرد سوریه علیه مخالفان خود سلاح‌های شیمیایی به‌کار برده است، دیپلمات‌های بلندپایه غربی به خبرگزاری رویترز گفتند که آمریکا احتمالا قصد دارد به زودی در منطقه‌ای از خاک سوریه که به اردن نزدیک است، حریم پرواز ممنوع ایجاد کند.
مقامات آمریکایی روز پنجشنبه (۱۳ ژوئن، ۲۳ خرداد) اعلام کردند که کاربست سلاح‌های شیمیائی از سوی رژیم اسد در سوریه ثابت شده است. همزمان با اعلام این خبر دولت آمریکا آمادگی خود را برای پشتیبانی تسلیحاتی از شورشیان سوریه نیز اعلام کرد. باراک اوباما، قبلا اعلام کرده بود که استفاده از این نوع سلا‌ح‌ها خط قرمز آمریکا است.

اقدام آمریکا با واکنش منفی روسیه و سوریه روبرو شد و هر دو کشور واشنگتن را به دروغ‌گوئی متهم کردند. وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که دروغ آمریکا برپایه اطلاعات ساختگی تنظیم شده است.
نقل و انتقال‌های نظامی در خاک اردن
خبرگزاری رویترز روز جمعه (۱۴ ژوئن، ۲۴ خرداد) به نقل از دیپلمات‌های بلندپایه غربی نوشت:«آمریکا احتمالا به‌زودی منطقه پرواز ممنوع را در خاک سوریه ایجاد خواهد کرد. این منطقه بخشی از خاک سوریه را در کنار مرز اردن در بر خواهد گرفت.»

دیپلمات‌های غربی با اشاره به نقل و انتقال‌های نظامی یک هفته پیش میان آمریکا و اردن گفته‌اند:«موشک‌های پاتریوت و جنگنده‌های آمریکایی برای شرکت در یک رزمایش مشترک با اردن هفته گذشته در خاک اردن مستقر شدند. این رزمایش قرار است روز ۲۰ ژوئن برگزار شود، اما آمریکا اعلام کرده است که استقرار موشک‌ها و جنگنده‌ها ممکن است ادامه یابد.»

بیم همسایگان سوریه از سرایت بحران
به‌گزارش خبرگزاری رویترز، اردن از شورشیان سوریه در جنگ علیه حکومت بشار اسد پشتیبانی می‌کند و ده‌ها هزار نفر از آوارگان سوریه را پناه داده است. بحران سوریه می‌تواند به کشورهای همجوار سرایت کند. موشک‌های پاتریوت از مدتی پیش به وسیله آلمان، هلند و آمریکا در خاک ترکیه مستقر شده‌اند و نظامیان آلمانی کنترل آن‌ها را در دست دارند.

برخلاف نظر دیپلمات‌های بلندپایه‌غربی که معتقدند آمریکا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه آماده می‌شود، بن رودس مشاور امنیتی باراک اوباما گفته که در این مورد هنوز تصمیم مشخصی اتخاذ نشده است. خبرگزاری رویترز به نقل از رودس نوشته است که این اقدام هزینه سنگینی برای آمریکا و جامعه جهانی خواهد داشت.

0 comments:

Post a Comment