• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, June 9, 2013

مردم استانبول آماده برگزاری تظاهرات در دهمین شب اعتراضات می‌شوند

Posted by UNITY4IRAN On 10:55 PM No comments

سازمان دهندگان اعراضات ترکیه از مردم درخواست کرده‌اند تا با برپایی اعتراضات در شب یکشنبه فشارها بر دولت حزب حاکم عدالت و توسعه را تشدید کنند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از حریت؛ سازمان‌دهندگان اعتراضات ترکیه خواهان برپایی تظاهرات در شب یکشنبه و تداوم فشارها بر دولت شدند تا بدین ترتیب دولت افراد مسؤول در خشونت‌های پلیس را از کار برکنار کرده و برنامه‌های خود برای تخریب پارک گزی را نیز متوقف سازد.
شب گذشته ده‌ها هزار نفر در میدان تقسیم ترکیه جمع شدند جایی که پلیس ده روز پیش با پشتیبانی بالگردها و خودروهای آب‌پاش معترضینی را که خواهان کناره‌گیری اردوغان بودند سرکوب کرد.
این در حالی است که اردوغان در برابر خواسته‌های مطروحه مقاومت می‌کند. حزب عدالت و توسعه وی روز گذشته (شنبه) انتخابات پیش از موعد را رد کرده است.
از روز جمعه تا کنون ده‌ها هزار تن از مردم در شهرهایی چون استانبول، ازمیر، موغله، آنتالیا و دیگر شهرهای ترکیه تظاهرات ضددولتی برگزار کرده‌اند.
ناآرامی‌های ترکیه پس از آن آغاز شدند که پلیس به معترضینی که روز 21 می در میدان تقسیم در اعتراض به قطع درختان تحصن کرده بودند حمله کرد.
معترضین می‌گویند پارک گزی، که محل سنتی تجمعات، راهپیمایی‌ها و تظاهرات و همچنین یک مکان توریستی است، آخرین منطقه سبز در استانبول محسوب می‌شود.
از زمان آغاز تظاهرات ضددولتی در ترکیه حداقل 4 نفر کشته و بیش از 1000 نفر زخمی شده‌اند. مقامات اعلام کرده‌اند که بیش از 2 هزار نفر نیز دستگیر شده‌اند.

0 comments:

Post a Comment